Czas zdrady
„Czas zdrady” (1997)
Kameralne widowisko filmowe, wyreżyserowane przez Wojciecha Marczewskiego. Akcja toczy się w 1516 roku w Toskanii. Bohaterem jest Niccolò Machiavelli, pisarz, filozof i dyplomata, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli myśli politycznej. W 1512 roku po upadku republiki i odzyskaniu władzy we Florencji przez Medyceuszy Machiavelli popadł w niełaskę. Został oskarżony o spisek, uwięziony i torturowany. Po wyjściu z więzienia musiał wyjechać z miasta. Osiedlił się w posiadłości wiejskiej w San Casciano. Machiavellego zagrał Janusz Gajos.
Opis filmu:
Niccolò Machiavelli pozbawiony urzędu, który objął po spaleniu na stosie Girolama Savonaroli, czeka na akt łaski nowego władcy Florencji i możliwość powrotu na dwór. Machiavelli mieszka w gospodarstwie Mattea na peryferiach Florencji. Jego syna Tonina uczy czytać i obserwuje córkę Mattea, zmysłową Rosanę obserwuje podczas jej domowych robót. Filozof pracuje nad swym dziełem „Książę” i często wraca myślami do nieżyjącego już Savonaroli. Prowadzi z nim w myślach niekończące się dysputy na temat relacji między człowiekiem a Bogiem, władzą świecką a kościelną. Jest przekonany, że ludzie to motłoch, który szuka tylko własnej korzyści, a sprawą władcy, osoby wybranej, jest zmuszenie poddanych do właściwego postępowania.
Pewnego dnia do Machiavelliego przybywa z Florencji wysłannik nowego księcia. Niccolò sądzi, że to zwiastun jego powrotu na dwór. Ale obecny władca wyznaczył mu inną rolę. Ma publicznie potępić poprzedniego księcia, którego wysoko ceni. Tak więc Machiavelli, który doradzał w swojej filozofii stosowanie wszelkich dostępnych metod, sam staje się obiektem szantażu w rękach władcy. Wysłannik i jego ludzie zabijają rodzinę gospodarza, jako niepotrzebnych świadków i zabierają ze sobą Niccola.
Obsada filmu:
Główne role w filmie „Czas zdrady” zagrali:
Janusz Gajos („Żółty szalik”, „Kabaret Olgi Lipińskiej”, „Kamerdyner”, „Kler”, „Body/Ciało”, „Zaćma”, „Układ zamknięty”, „Zemsta”) jako Niccolò Machiavelli
Jerzy Radziwiłłowicz („Bez znieczulenia”, „Człowiek z marmuru”, „Marszałek Piłsudski”, „Glina”, „Narty Ojca Świętego”) jako Girolamo Savonarola,
Kto jeszcze wystąpił w filmie „Czas zdrady”?
Krzysztof Wakuliński jako wysłannik
Agnieszka Krukówna jako Rosana
Mariusz Benoit jako monsignore Alberti
Leon Charewicz jako Matteo
Rafał Mohr jako Tonino
Reżyseria:
Film „Czas zdrady” wyreżyserował Wojciech Marczewski. Jest autorem takich filmów jak: „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”. Po premierze filmu „Dreszcze” w 1981 roku „zamilkł” na 9 lat i wrócił na ekrany kin dopiero w 1990 roku z filmem „Ucieczka z kina Wolność”. Marczewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych. Za film „Zmory” został nagrodzony w 1979 r. m.in. „Srebrnymi Lwami” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, „Złotą Kaczką” za najlepszy debiut i nagrodą jury ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.
Scenariusz:
Scenariusz filmu „Czas zdrady” napisali Wojciech Marczewski oraz Witold Zalewski („Ranny w lesie”, „Skarga”) i Maciej Strzembosz („Dziewczyny ze Lwowa”, „Sługi boże”, „Kto nigdy nie żył”).
Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Czas zdrady” jest Krzysztof Ptak („Papusza”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Dom zły”, „Jasminum”, „Mój Nikifor”, „Weiser”, „Edi”, „Historia kina w Popielawach”, „Całkowite zaćmienie”).
Data premiery i kraj produkcji:
Premiera polskiego filmu „Czas zdrady” odbyła się 21 października 1997 roku.
Czas trwania filmu:
Film „Czas zdrady” trwa 63 minut.
Gdzie obejrzeć film „Czas zdrady”?
Cały film „Czas zdrady” online oglądaj na vod.tvp.pl.