Cud purymowy

„Cud purymowy” (2000)Film z cyklu „Święta polskie”. Jan Kochanowski, łódzki robotnik w średnim wieku, mieszka wraz z żoną i dorosłym synem w niewielkim, skromnym mieszkaniu w bloku. Jest kibicem łódzkiego klubu piłkarskiego i tzw. prawdziwym Polakiem. Pewnego dnia dowiaduje się, że odziedziczył spadek po wuju – Żydzie.

Opis filmu

Jan Kochanowski (Sławomir Orzechowski), łódzki robotnik, wraz z żoną i dorosłym synem mieszka w niewielkim mieszkaniu w bloku. W ich środowisku, za największą obelgę uważa się porównanie kogoś do Żyda. Jan, nigdy nie krył przed rodziną swoich poglądów. Według niego przyczyną wszelkiego zła i nieszczęść są właśnie Żydzi. Pewnego dnia Kochanowski dowiaduje się, że dostał pokaźny spadek po krewnym. Okazuje się jednak, że wuj był Żydem! Warunkiem otrzymania spadku jest powrót rodziny Kochanowskich do wiary ojców! Załamany Jan wraca do domu, nic nie mówiąc żonie i synowi. Stopniowo jednak zaczyna inaczej patrzeć na otaczający go świat.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Sławomir Orzechowski („Kiler”, „Chłopaki nie płaczą”, „Psy”) jako Jan Kochanowski

Danuta Stenka („Sala samobójców. Hejter”, „Katyń”, „Chopin. Pragnienie miłości”) jako Jadwiga Kochanowska

Grzegorz Małecki („Lejdis”, „Na układy nie ma rady”, „Och, Karol 2”) jako Heniek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Cud purymowy”?

Zygmunt Hobot – Holzman
Andrzej Szopa – Silberstein, prawnik z Nowego Jorku
Eliza Ryciak – Sara, córka Holzmana
Mirosław Zbrojewicz – Waldek, kolega Kochanowskiego
Cezary Kosiński – Rabin
Karolina Muszalak – Kathleen, asystentka Silbersteina
Tomasz Kozłowicz – Dealer samochodowy
Arkadiusz Detmer – Kolega Heńka

Reżyseria

Reżyserem filmu „Cud purymowy” jest Izabella Cywińska. Reżyserka jest znana z filmów, tj.: „Kochankowie z Marony”, czy „Boża podszewka”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Cud purymowy” stworzył Maciej Karpiński. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 1991 został wykładowcą na wydziale scenariopisarstwa Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Był założycielem i prezesem Zarządu Gildii Polskich Scenarzystów Filmowych. Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Cud purymowy” został wyprodukowany w Polsce w 2000 roku.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Cud purymowy” powstały dzięki Piotrowi Wojtowiczowi. Operator jest znany z filmów: „Różyczka”, „Sztos 2”, „Tam i z powrotem”. Laureat nagrody Złota Żaba dla najlepszego operatora za film „Różyczka”.

Tytuł angielski

„The Miracle of Purim”.

Czas trwania filmu

Film „Cud purymowy” trwa 57 minut.

Nagrody i nominacje

W 2000 roku otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za „Cud purymowy” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Gdzie obejrzeć film „Cud purymowy”?

Cały film „Cud purymowy” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.