Coco Chanel

Coco Chanel (2009)

Fascynujący portret legendarnej Coco Chanel, wizjonerki, rewolucyjnej dyktatorki mody, której postać wykreowała Audrey Tautou („Amelia”). Film w reżyserii Anne Fontaine („niewinne”) zdobył Cezara (za kostiumy), był także nominowany do Oscara i nagród BAFTA.

Opis filmu:

Biografia Coco Chanel
Gabrielle Bonheur Chanel, bo tak się naprawdę nazywała, przeprowadziła prawdziwą rewolucję w świecie mody. To ona pozwoliła kobietom nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię, ubrania z dzianiny oraz spodnie. Stworzyła wzór ekstremalnej elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele oraz najbardziej uwodzicielski zapach na świecie – Chanel Nr 5. Poznajemy Coco Chanel, gdy po opuszczeniu sierocińca zaczyna pracę w barze. Próbuje śpiewać i choć jest kiepska w tej dziedzinie, to nadrabia temperamentem i tańcem. Poznaje bogatego Etienne’a Balsana, a przy jego boku zyskuje coraz więcej znajomości. Zaczyna projektować, najpierw kapelusze, a w czasie I wojny światowej stroje z dżerseju. W 1919 roku otworzyła własny dom mody. Zaprojektowany przez nią w latach 50. kostium składający się z obszytego plecionką prostego żakietu bez kołnierzyka i spódnicy do kolan jest do dziś klasyką mody, podobnie jak „mała czarna”. Coco Chanel, mimo licznych, niekiedy dość kontrowersyjnych romansów, pozostała niezamężna.

„Coco Chanel” – obsada:

W rolach głównych występują:

Audrey Tautou („Amelia”, „Kod da Vinci”, „Bardzo długie zaręczyny”) jako Gabrielle „Coco” Chanel

Benoît Poelvoorde („Asterix na olimpiadzie”, „Mój najgorszy koszmar”, „Rodzina do wynajęcia”) jako Etienne Balsan

Alessandro Nivola („Nigdy cię tu nie było”, „Selma”, „American Hustle”) jako Arther „Boy” Capel

Kto jeszcze zagrał w filmie „Coco Chanel”?

Emmanuelle Devos – jako Emilienne d’Alençon
Marie Gillain – jako Adrienne Chanel

Reżyseria:
Anne Fontaine jest jedną z najbardziej znanych francuskich reżyserek. W jej filmografii znalazły się także m.in. „W jedo rękach”, „Mój najgorszy koszmar” oraz „Niewinne” z Agatą Kuleszą, Agatą Buzek, Joanną Kulig.

Scenariusz:
Za scenariusz do filmu odpowiadali: Jacques Fieschi („Nelly i pan Arnaud”), Christopher Hampton („Niebezpieczne związki”, „Pokuta”, „Ojciec”), Anne Fontaine i Camille Fontaine.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć jest Christophe Beaucarne („Mr. Nobody”, „Piękna i bestia”).

Data premiery i kraj produkcji:
Dramat produkcji belgijsko-francuskiej miał światową premierę 22 kwietnia 2009 r. Polska premiera filmu „Coco Chanel” odbyła się 26 czerwca 2009 roku.

Nagrody i nominacje:
Film „Coco Chanel” zdobył aż 16 różnych nagród i nominacji. Produkcja pretendowała do Złotych Szpuli (za dźwięk), nagrody CDG (za kostiumy), pięciokrotnie do Cezarów (aktorzy, scenografia, scenariusz, zdjęcia), trzykrotnie do Europejskiej Nagrody Filmowej (muzyka, kostiumy, nagroda publiczności), do Critics' Choice (najlepszy film zagraniczny), czterokrotnie do nagród BAFTA (kostiumy, charakteryzacja, aktorka pierwszoplanowa, najlepszy film nieanglojęzyczny) oraz do Oscara (kostiumy). Ostatecznie dramat zdobył Cezara w kategorii Najlepsze kostiumy oraz nagrodę WSA w kategorii Kompozytor roku dla Alexandre Desplat'a.

Czas trwania:
Film „Coco Chanel” trwa 90 minut.

Tytuł oryginalny:
„Coco avant Chanel”

Gdzie obejrzeć film „Coco Chanel”?
Cały film online Coco Chanel z lektorem OGLĄDAJ w vod.tvp.pl