Co słonko widziało

Co słonko widziało (2006)Akcja filmu „Co słonko widziało” rozgrywa się współcześnie, a bohaterami są ubodzy mieszkańcy jednego ze śląskich miasteczek, mocno doświ adczeni przez los, choć każdy z nich na inny sposób. Dramat Michała Rosy przedstawia obraz Śląska z początku XXI wieku z jego bolączkami i problemami.

Opis filmu:
Trójka protagonistów to 12-letni chłopiec, wychowywany bez matki, uzdolniona wokalnie nastolatka, nie mogąca się przebić na trudnym rynku muzycznym oraz bezrobotny górnik w średnim wieku, który nie ma już większych szans na godziwą pracę i płacę. Wszyscy oni mają jednak swoje marzenia, z determinacją stawiają czoło przygnębiającej nędznej rzeczywistości, walczą o lepsze życie.
Troje bohaterów i trzy życiowe dramaty.
Róża i jej mąż Józef Świder to już niemłode małżeństwo, sterane życiem, dźwigające bagaż bolesnych doświadczeń. Ona nie pracuje, on stracił posadę górnika i teraz ima się każdego zajęcia, by jakoś związać koniec z końcem. Ich syn Jerzyk zszedł na złą drogę, nawet niewiele o nim mówią. Róża przeżyła w Zaduszki wypadek drogowy, w którym straciła zęby. Tymczasem za miesiąc szykuje się zjazd absolwentów jej szkoły, minęło 30 lat od matury.
Upokorzeń i samych przykrości doświadcza na co dzień także 12-letni Sebastian Bury, „Seba”, który wraz z bezrobotnym ojcem sprzedaje z rozkładanego stolika w centrum miasteczka czosnek i żurek w butelkach, narażając się na kontrolę straży miejskiej i krępujące pytania. Chłopak tęskni za matką, która podobno nie żyje.
Swoje pragnienia i marzenia ma też trzecia bohaterka filmu, rudowłosa siedemnastolatka Marta, obdarzona niezwykłym i donośnym głosem. Dziewczyna śpiewa w chórze kościelnym, ale chciałaby występować na scenie. Pragnie wyjechać do Norwegii na festiwal wokalny i rozpaczliwie zbiera pieniądze.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Damian Hryniewicz („Apetyt na miłość”, „Rysa”) jako Seba Bury
Dominika Kluźniak („Jak się pozbyć cellulitu”, „Galerianki”, „Tylko mnie kochaj”, „Lejdis”, „Moralność pani Dulskiej”, „M jak miłość”) jako Marta
Krzysztof Stroiński („Daleko od szosy”, „Anatomia zła”, „Rysa”, „PitBull”, „Blisko, coraz bliżej”) jako Józef Świder
Tomasz Sapruk („Sztuczki”, „Dzień świra”, „Poranek kojota”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Leśniczówka”, „Korona królów”) jako Achim, ojciec Seby
Jadwiga Jankowska-Cieślak („Rysa”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Inne spojrzenie”, „Wezwanie”) jako Róża Świder, żona Józefa

Kto jeszcze zagrał w filmie „Co słonko widziało”?
Kinga Preis jako brunetka
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik jako matka Marty
Jan Machulski jako fotograf
Jan Prochyra jako dziadek Seby
Jacek Braciak jako pracodawca Józefa
Rafał Maćkowiak jako Arian, pracownik biura podróży

Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Michał Rosa. Jest on twórcą „Gorącego czwartku”, „Farby”, „Ciszy”, „Rysy”, serialu „Czas honoru”.


Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Co słonko widziało” miał premierę 1 grudnia 2006 roku.

Zdjęcia:
Autorami zdjęć do filmu „Co słonko widziało” są Andrzej Szulkowski („Projekt dziecko”, „Wesele”, „Na Wspólnej”, „Małżowina”) i Bartłomiej Kaczmarek („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst”, „Rojst,97”, „Odwróceni. Ojcowie i córki”).

Czas trwania filmu:
Film „Co słonko widziało” trwa 108 minut.

Nagrody i nominacje:
W 2006 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film „Co słonko widziało”otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę za dźwięk (Piotr Domaradzki) i Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą. W 2007 roku Jadwiga Jankowska-Cieślak był nominowana do Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Również w 2007 roku podczas The New York Polish Film Festival film otrzymał Nagrodę Publiczności.

Gdzie obejrzeć film „Co słonko widziało”?
Cały film „Co słonko widziało” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl