Chce się żyć

„Chce się żyć” (2013)


Film w reżyserii Macieja Pieprzycy opowiada historię Mateusza, który cierpi na porażenie mózgowe. Trafiwszy do specjalistycznego ośrodka, chłopak musi podjąć samodzielną walkę o godność i normalne życie. Wzruszający i wielokrotnie nagradzany obraz dedykowany jest pamięci Ewy Pięty, reżyserki dokumentu „Jak motyl”.

Opis filmu:

Zaraz po przyjściu na świat Mateusza (Dawid Ogrodnik) lekarze nie dawali mu szans na normalne życie, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca (Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik) nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą. Byli przekonani, że – pomimo problemów z komunikacją – ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. W późniejszych latach chłopak dorastał w atmosferze miłości, wspierany przez najbliższą rodzinę. Miał także wspaniałą przyjaciółkę: mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk).
Los sprawia jednak, że Mateusz musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Pozbawiony obecności najbliższych samodzielnie podejmuje trudną walkę o godność i normalne życie. Sytuacja Mateusza ulega zmianie, gdy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), pracującej nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Dawid Ogrodnik („Jesteś Bogiem”, „Cicha noc”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Ostatnia rodzina”) jako Mateusz Rosiński
Dorota Kolak („Zabawa zabawa”, „Carte Blanche”, „Vinci”, „Powidoki”) jako Zofia Rosińska
Katarzyna Zawadzka („W imieniu diabła”, „Bad boy”, „Baczyński”) jako Magda
Arkadiusz Jakubik („Wołyń”, „Drogówka”, Dom zły”, „Wesele”) jako Paweł Rosiński

Kto jeszcze zagrał w filmie „Chce się żyć”?
Kamil Tkacz – Mateusz Rosiński w dzieciństwie
Anna Nehrebecka – Pani Jola
Janusz Chabior – „Łysy”
Gabriela Muskała – Lekarka

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza do filmu „Chce się żyć” jest Maciej Pieprzyca. W swoim dorobku ma kilka wysoko ocenionych filmów dokumentalnych powstałych na zlecenie Telewizji Polskiej: „Zostanie legenda”, „Jestem mordercą”, „Przez nokaut”. W 2001 roku Pieprzyca zadebiutował filmem fabularnym „Inferno”, w którym widać wcześniejsze warsztatowe doświadczenia dokumentalisty. Poza wielokrotnie nagradzanym dramatem „Chce się żyć” z 2013 roku reżyser znany jest także z filmu biograficznego „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z 2019 roku.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film „Chce się żyć” wszedł do polskich kin 25 sierpnia 2013 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Chce się żyć” jest Paweł Dyllus, znany m.in. z produkcji „Jestem mordercą”. W 2006 roku otrzymał Złotą Kijankę dla najlepszego operatora etiudy studenckiej za film „Sezon na kaczki”.

Czas trwania filmu
Film „Chce się żyć” trwa 107 minut.

Nagrody i nominacje
W 2013 roku film „Chce się żyć” zdobył trzy Złote Lwy na festiwalu w Gdyni oraz nagrodę na festiwalu „Off Camera”. Rok później obraz ten otrzymał aż pięć statuetek Polskiej Akademii Filmowej „Orły”.

Gdzie obejrzeć film „Chce się żyć”?
Cały film „Chce się żyć” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl