Cham

„Cham” (1979)

Ekranizacja literackiej opowieści o zawiedzionych nadziejach i niespełnionej miłości. Historia napisana przez Elizę Orzeszkową w dobrej obsadzie aktorskiej i zaskakująca rola piosenkarza, Piotra Szczepanika. Twórcy potrafili wydobyć i uwypuklić to, co w oryginalnej powieści uniwersalne i nieprzemijalne.

Opis filmu
Paweł Kobycki (Piotr Szczepanik) jakiś czas temu stracił ukochaną żonę. Nowy sens życia i wewnętrzną równowagę odnalazł w pracy i obcowaniu z naturą. Ma opinię człowieka szacownego, acz odrobinę dziwacznego. Choć wszystko wskazywało na to, że Paweł stracił już szansę na życiową euforię, do jego serca niespodziewanie puka miłość. Mężczyzna poznaje Frankę – pokojówkę posługującą w pobliskim dworku. Paweł zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia – z wzajemnością. Sielanka trwa, a Kobycki, pewny swych uczuć, proponuje kochance małżeństwo. Franka zgadza się na formalizację relacji, mimo że wcześniej wielokrotnie doznawała zawodów miłosnych. Tym razem wierzy jednak, że będzie inaczej. Paweł jest w jej oczach kimś niezwykłym, całkowicie szczerym. Niestety... Pożycie małżeńskie, mimo obiecującego początku, szybko zaczyna się komplikować... Pochodzenie Franki (lepsze niż Pawła, pochodzi ze zubożałej rodziny urzędniczej), jej wykształcenie, salonowe obycie, a przede wszystkim temperament i zamiłowanie do zabawy powodują, że szybko odsuwa się od męża. Obrzydzają ją „chamskie” prace, które są codziennością Pawła. Któregoś wieczoru Franka pęka i... ucieka z lokajem.

Obsada filmu
W rolach głównych występują:
Piotr Szczepanik („Mój rower”, „Kto nigdy nie żył...”, „Cierpkie głogi”) jako Paweł Kobycki
Barbara Rachwalska („Sami swoi”, „Alternatywy 4”, „Rozmowy kontrolowane”) jako Awdacja
Monika Niemczyk („Kto nigdy nie żył...”, „Wodzirej”, „Mowa ptaków”) jako Franka

Kto jeszcze zagrał w filmie „Cham”?
Helena Kowalczykowa jako Marcela
Jan Pietrzak jako Uriadnik
Marian Dziędziel jako Aleksy
Grześ Gawryluk jako Oktawian
Halina Wyrodek jako Ula
Franciszek Trzeciak jako Filip
Jerzy Kozłowski

Reżyseria
Polski film „Cham” wyreżyserował Laco Adamik, słowacki reżyser, który od 1970 roku tworzy w Polsce. Pracował między innymi przy filmach „Mężczyzna niepotrzebny”, „Crimen” i „Wsteczny bieg”. Zdaniem krytyków, wzorowo połączył swoją autorską wizję z klimatem powieści Elizy Orzeszkowej. W 1981 roku Adamik był nominowany do Złotego Lwa za produkcję „Mężczyzna niepotrzebny”.

Scenariusz
Za skrypt do „Chama” odpowiada Józef Hen, scenarzysta znany z filmów „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, „Prawo i pięść”, czy „Nikt nie woła”.

Data premiery i kraj produkcji
Dramat obyczajowy „Cham” został nagrany i wyprodukowany w Polsce. Premiera filmu odbyła się 22 kwietnia 1980 roku.

Zdjęcia
Nad zdjęciami do polskiego dramatu „Cham” pracował Jacek Petrycki, jeden z najbardziej utytułowanych operatorów w Polsce. W jego portfolio można znaleźć między innymi produkcje „Boisko bezdomnych”, „Poste restante” i „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Petrycki był trzykrotnie nominowany do Złotych Kaczek, do Złotego Lajkonika, nagrody WFF, Camerimage, do Europejskiej Nagrody Filmowej i trzykrotnie do Orła. Wśród zdobytych nagród wymienić można statuetkę BAFTA, dwukrotnie Camerimage, czterokrotnie nagrodę KFF i Złotą Kamerę.

Tytuł angielski
„A Yokel”.

Adaptacje
„Cham”, to ekranizacja powieści Elizy Orzeszkowej o tym samym tytule.

Czas trwania filmu
Polski dramat obyczajowy „Cham” trwa 72 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Cham”?
Cały film „Cham” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.