Bliscy

„Bliscy” (2018)
Zrealizowana z czułością wobec bohaterów opowieść o dramatycznym doświadczeniu, które daje szansę przekroczyć dawne urazy i stać się na nową rodziną.

Opis filmu
Olga samotnie wychowuje dwie dorastające córki. Gdy jedna z nich trafia nagle do szpitala, Olga mierzy się nie tylko z chorobą dziecka, ale jest zmuszona spotkać się z byłym mężem, z którym od lat nie utrzymuje kontaktu. Próby uzyskania informacji o stanie zdrowia córki czy wspólna, rodzinna gra ujawniają wzajemne pretensje byłych małżonków. Wraz z pogarszającym się stanem zdrowia małej, napięcie między członkami rodziny rośnie, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Ewa Kaim („Atak paniki”, „Anioł w Krakowie”, „Majka”) jako Olga
Łukasz Simlat („Boże Ciało”, „Amok”, „Fuga”) jako były mąż Olgi
Marianna Gierszewska („Rojst”, „Pułapka”, „Nina”) jako córka Olgi

Kto jeszcze zagrał w filmie „Bliscy”?
Julia Szczepańska
Katarzyna Skarżanka
Wiktor Loga-Skarczewski
Anita Poddębniak
Agnieszka Sarnik

Reżyseria
Reżyserem filmu „Bliscy” jest Zofia Kowalewska. Reżyserka głośnego dokumentu „Więzi” (prod. Studio Munka), który zdobył ponad 40 nagród na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą (Krakowski Festiwal Filmowy, IDFA, Sundance Film Festival) i znalazł się na tzw. krótkiej liście dziesięciu filmów mających szansę na nominację do Oscara 2017. Laureatka Talentu Trójki 2017 w kategorii Film.

Data premiery i kraj produkcji
Film fabularny „Bliscy” został wyprodukowany w Polsce. Film miał premierę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 roku.

Tytuł angielski
„Loved Ones”.

Czas trwania filmu
Krótkometrażowy film „Bliscy” trwa ok. 15 minut.

Nagrody i nominacje
Krótkometrażowy film „Bliscy” otrzymał nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Krótkich podczas Transatlantyk Festival w Poznaniu w 2018 roku. Film otrzymał również nominację do Złotych Lwów oraz nominację w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy w 2019 roku podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Gdzie obejrzeć film „Bliscy”?
Cały film „Bliscy” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.