Biała sukienka

Biała sukienka (2003)

Kolejny film z telewizyjnego cyklu „Święta polskie", który zyskał przychylność krytyki i uznanie widzów. „Biała sukienka” to przypowieść na Boże Ciało. Akcja filmu Michała Kwiecińskiego rozgrywa się właśnie w tym uroczyście obchodzonym dniu. Bohaterami są mieszkańcy wsi położonej niedaleko Białegostoku, a jednym z wątków filmu jest konflikt dwóch rodzin – bogatej i biednej.

Opis filmu:

Jest słoneczny poranek Bożego Ciała. Dookoła panuje świąteczna atmosfera, kościół i wierni szykują się do uroczystej procesji przez centrum miasteczka. Trwają ostatnie przygotowania – ozdabianie czterech ołtarzy, prasowanie komunijnych alb i polerowanie karoserii swoich samochodów, by od jak najlepszej strony pokazać się przed sąsiadami i mieszkańcami okolicznych wiosek. Na tle tych uroczystości toczą się równolegle dwa wątki.

Maciek (Sambor Czarnota) – młody, konsumpcyjnie nastawiony do życia chłopak – podróżuje z Warszawy do rodzinnego Białegostoku. W drodze zabiera autostopowicza, swego rówieśnika - człowieka skromnego i niewiele mówiącego na swój temat. Damian (Paweł Małaszyński) stanowi całkowite przeciwieństwo Maćka: ceni inne wartości, ma inny temperament. Podczas jazdy zaczynają poważnie rozmawiać o Bogu i świecie…

Tymczasem nie ustaje spór pomiędzy dwiema zwaśnionymi rodzinami – zamożnymi Kowalami i znacznie biedniejszymi Suszkami. W atmosferze kłótni wszyscy ruszają na procesję. Dumny Kowal (Andrzej Beya-Zaborski) w nowym, błyszczącym aucie, natomiast Suszko (Bogdan Kalus) z rodziną – w gruchocie z uszkodzonymi hamulcami i silnikiem.

Oba te wątki nieoczekiwanie splatają się w dramatyczny i dający do myślenia sposób…

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Paweł Małaszyński („Skrzydlate świnie”, „Katyń”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”) jako Damian Przeździecki
Sambor Czarnota („Karol – człowiek, który został papieżem”, „Śniadanie do łóżka”, „Fałszerze. Powrót Sfory”) jako Maciek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Biała sukienka”?
Izabela Dąbrowska – Zocha Suszkowa
Bogdan Kalus – Rysiek Suszko, mąż Zochy
Mieczysław Hryniewicz − ksiądz
Bartłomiej Topa – kościelny

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Biała sukienka” jest polski scenarzysta i producent filmowy Michał Jan Kwieciński. Artysta był pomysłodawcą i założycielem przedsiębiorstwa Akson Studio, specjalizującego się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. W swoim dorobku Kwieciński – jako reżyser lub producent – posiada takie filmy jak „Statyści”, „Jutro idziemy do kina”, „Tatarak” czy „Powidoki”.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Biała sukienka” stworzył Doman Nowakowski, który ma na swoim koncie przede wszystkim współudział w licznych produkcjach serialowych oraz scenariusze do filmów „Skrzydlate świnie” i „Bodo”.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Biała sukienka” miał swoją premierę w polskich kinach 19 czerwca 2003 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu jest polski filmowiec Bartosz Prokopowicz, który współtworzył takie produkcje jak „Komornik”, „ Przedwiośnie” czy „Dług”.

Czas trwania filmu:
Film „Biała sukienka” trwa 65 minut.

Nagrody i nominacje:
W 2003 roku film był nominowany do nagrody Złote Lwy.

Gdzie obejrzeć film „Biała sukienka”?
Cały film „Biała sukienka” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl