Aria diva

„Aria Diva” (2007)

Krótkometrażowy film obyczajowy. Opowieść o dwóch różniących się od siebie kobietach, ich przeczuciach, ambicjach i planach.

Opis filmu

Basia wydaje się być szczęśliwą, spełnioną kobietą: jest żoną, ma wiernego i kochającego męża, wraz z którym wychowuje dwójkę wspaniałych dzieci. Pomimo posiadania dwóch fakultetów i szansy starania się o doktorat, nie kontynuuje swojej kariery naukowej. Zajmuje się domem i czuje się zadowolona z tego, co ma i z tego, jaką życiową rolę obrała.

Pewnego dnia, do mieszkania piętro wyżej wprowadza się artystka –
diva operowa, w której głosie zdaje się drzemać jakaś niewyjaśniona, uwodzicielska moc. Między kobietami szybko rodzi się przyjaźń, która z czasem zamienia się w niespodziewane, silne uczucie. Życie na nowo jest bajką – przynajmniej do czasu, kiedy jedna z nich nie staje przed życiowym wyborem...

Film został zrealizowany w ramach programu „30 minut”, który umożliwia młodym filmowcom debiut fabularny w profesjonalnych warunkach, przygotowując ich do pełnometrażowego debiutu kinowego.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Katarzyna Figura („Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Ajlawju”, „Żurek”) jako Joanna,
Gabriela Muskała („7 uczuć”, „Fuga”, „Być jak Kazimierz Deyna”) jako Basia,
Sławomir Grzymkowski („Logan: Wolverine”, „Captain America: Pierwsze starcie”, „Dziewczyny ze Lwowa”) jako Mąż Basi

Kto jeszcze zagrał w filmie „Aria Diva”?

Oliwier Kozłowski jako Syn Basi,
Alan Kozłowski jako Syn Basi,
Paul Ofciete jako Jimmy,
Zdzisław Wardejn,
Izabella Kłosińska,
Ewelina Starejki,
Sebastian Łach

Reżyseria

Reżyserką filmu „Aria Diva” jest Agnieszka Smoczyńska, autorka produkcji „Córki dancingu”, „Fuga” i „3 Love”. Smoczyńska jest laureatką wielu nagród i statuetek, między innymi Srebrnego Lajkonika, Srebrnej KANewki oraz Nagrody Specjalnej, Nagrody specjalnej Jury i Nagrody Indywidualnej festiwalu Złote Lwy.

Scenariusz

Za scenariusz do filmu krótkometrażowego „Aria Diva” są odpowiedzialni Agnieszka Smoczyńska i Robert Bolesto („Ostatnia rodzina”, „Hardkor Disko”, „Serce miłości”).

Data premiery i kraj produkcji

Krótkometrażowy film fabularny „Aria Diva” został wyprodukowany w Polsce. Jego premiera odbyła się 27 grudnia 2007 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Aria Diva” jest Przemysław Kamiński, operator znany z produkcji „Erratum”, „Wyjazd integracyjny” i „Na dobre i na złe”.

Adaptacje

Film „Aria Diva” powstał na podstawie opowiadania „Ariadna na Naksos” polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk.

Czas trwania filmu

Produkcja „Aria Diva” trwa 30 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Aria Diva” został uhonorowany w 2008 roku licznymi nagrodami, m.in. na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich (Nagroda „Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego), Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Era Nowe Horyzonty” we Wrocławiu oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym (Srebrny Lajkonik i Srebrny Smok w Konkursie Polskim).

Gdzie obejrzeć film „Aria Diva”?

Cały film „Aria Diva” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.