300 mil do nieba

„300 mil do nieba” (1989)

Głośny film o spektakularnej ucieczce dwóch chłopców z PRL. Film Macieja Dejczera obejrzeli na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. „300 mil do nieba” dostało m.in. Europejską Nagrodę Filmową, nagrodę jury młodzieżowego w Cannes, Grand Prix Zrzeszenia Kin Artystycznych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Angers we Francji oraz nagrodę za debiut reżyserski na koszalińskim festiwalu „Młodzi i film”.

Opis filmu

W 1985 roku bracia Zielińscy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod podwoziem ciężarówki przedostali się do Szwecji. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić chłopców do kraju. Ich rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że chłopcy sami powinni decydować o swoim losie. Odebrano im w efekcie prawa rodzicielskie. Obaj chłopcy pozostali w Szwecji. Do uzyskania pełnoletniości mieszkali w rodzinie zastępczej.

Bohaterowie filmu, Jędrek (Rafał Zimowski) i Grześ (Wojciech Klata) z rodzicami i rodzeństwem mieszkają w barakowozie. Rodzina jest szykanowana z powodów politycznych. Chłopcy marzą o lepszym życiu. Pewnego dnia postanawiają uciec. Pod podwoziem tira przedostają się na pokład promu, gdzie wycieńczeni zasypiają. Budzą się w Danii, a tam zostają umieszczeni w obozie dla uchodźców. Dzięki staraniom polskiej dziennikarki zamieszkałej w Danii otrzymują azyl. Już w pierwszej rozmowie telefonicznej ojciec prosi zresztą chłopców: „nigdy nie wracajcie do kraju”.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Wojciech Klata („Chłopaki nie płaczą”, „Lista Schindlera”, „Awantura o Basię”) jako Grześ Kwiatkowski

Rafał Zimowski („Kanalia”, „Dwie drogi”, „Rodzina Połanieckich”) jako Jędrek Kwiatkowski

Kama Kowalewska („Hitler w Operze”, „Europa Europa”, „Mój dług”) jako Elka

Kto jeszcze zagrał w filmie „300 mil do nieba”?

Jadwiga Jankowska-Cieślak – Barbara Kwiatkowska, matka Grzesia Jędrka
Andrzej Mellin – Tadeusz Kwiatkowski, ojciec Grzesia i Jędrka
Adrianna Biedrzyńska – Dziennikarka
Aleksander Bednarz – Nauczyciel
Krzysztof Stroiński – Zdzisio, ojciec Elki
Ryszard Mróz – Prokurator
Henryk Niebudek – Milicjant

Reżyseria

Maciej Dejczer jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Zdobywca Felixa za „300 mil do nieba” jako debiutu fabularnego, który uznano za najlepszy młody film europejski 1989 roku.

Maciej Dejczer zrealizował wiele spektakli dla Teatru Telewizji m. in.: „Roberto Zucco” i „Złoty chłopak”, a także wyreżyserował m.in. „Repetycje” z „Pięknych dwudziestoletnich” według Marka Hłaski w Teatrze Wybrzeże w Sopocie.


Scenariusz

Scenariusz do filmu powstał we współpracy z Cezarym Harasimowiczem. Jest członkiem Gildii Scenarzystów Polskich. Jest autorem scenariuszy i dialogów do wielu filmów, zagrał główną rolę w „Sezonie na bażanty” Wiesława Saniewskiego.

Data premiery i kraj produkcji

Film „300 mil do nieba” został wyprodukowany w Polsce w 1989 roku. Premiera filmu odbyła się w Polsce 30 października w 1989 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu jest Krzysztof Ptak. Karierę operatora rozpoczynał od filmów dokumentalnych. Jest również autorem zdjęć do filmów reklamowych oraz wideoklipów. Za swoje prace operatorskie otrzymał dwukrotnie Polską Nagrodę Filmową. Na rynku polskim jest uznawany za jednego z bardziej znanych i cenionych operatorów filmowych. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął realizację zdjęć techniką cyfrową.

Tytuł angielski

„300 Miles to Heaven”

Czas trwania filmu

Film „300 mil do nieba” trwa 88 minut.

Nagrody i nominacje

Film „300 mil do nieba” został wyróżniony wielokrotnie m. in. Nagrodą Młodej Publiczności na MFF w Cannes, nagrodą za debiut na FPFF w Gdyni.

Gdzie obejrzeć film „300 mil do nieba”?

Cały film „300 mil do nieba” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl