Zwyczajny kraj
„Zwyczajny kraj” (2020)
Filmowa opowieść Tomasza Wolskiego o peerelowskiej Służbie Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Funkcjonariusze tych służb byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicach, a nawet w pokojach hotelowych.
Opis filmu:
SB i MO starały się obserwować wszystkich i wszystko. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych zarejestrowali nielegalną rozlewnię paliwa. Innym razem uchwycili nieudane wodowanie statku MIR lub Fidela Castro grającego w koszykówkę z krakowską drużyną. Nagrali spotkanie kochanków w hotelu oraz spotkanie redakcyjne w polskiej telewizji, gdzie dziennikarze rozmawiali o propagandzie.
Czasami oficerowie rejestrowali przesłuchania, podczas których, szantażując, łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. Kiedy indziej próbowali wyciągnąć szczegółowe informacje o jego codziennych wydatkach, włączając rodzaj mięsa i ilość masła. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne mężczyzny z kolegą w Oslo, u którego zamówił maść na hemoroidy, której w kraju nie było można kupić. Filmowali zamieszki, podczas których ludzie rzucali w nich koszami na śmieci. Nagrali też własne, dramatyczne rozmowy podczas oblężenia komisariatu milicji, który podpalili strajkujący. Uwięzieni prosili o pomoc, która nie mogła nadejść.
Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Zwyczajny kraj” jest Tomasz Wolski, znany z takich dokumentów jak „Szczęściarze”, „Lekarze” i „Złota rybka”.
Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 17 kwietnia 2020 roku podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Visions du Réel” w Nyon.
Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego „Zwyczajny kraj” jest reżyser i scenarzysta Tomasz Wolski.
Czas trwania filmu
Film „Zwyczajny kraj” trwa 52 minuty.
Gdzie obejrzeć film „Zwyczajny kraj”?
Cały film „Zwyczajny kraj” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl