Żołnierz Rzeczypospolitej

„Żołnierz Rzeczypospolitej” (2020)

Film dokumentalny o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim. To wybitna postać podziemia niepodległościowego, intelektualista, oficer kampanii wrześniowej, dowódca wywiadu i kontrwywiadu AK południowych okręgów Generalnego Gubernatorstwa, szef Brygad Wywiadowczych.

Opis filmu:
Po zakończeniu działań wojennych Brygady Wywiadowcze wchodzą w skład organizacji Wolność i Niezawisłość, zaś Edward Bzymek-Strzałkowski staje się członkiem jej II Zarządu. Dwa dni po aresztowaniu w 1946 r., Edward podejmuje desperacki krok i aby chronić swoich współtowarzyszy wyskakuje z II piętra kamienicy w krakowskiej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów. Przeżywa, lecz w ciężkim stanie, nieprzytomny, zostaje przetransportowany do szpitala więziennego na Montelupich. Gdy tylko odzyskuje przytomność, rozpoczyna się bestialskie, trwające wiele miesięcy śledztwo, w wyniku którego Bzymek zostaje skazany na karę śmierci w tzw. procesie krakowskim, zamienioną ostatecznie na wieloletnie więzienie. Do końca życia jest inwigilowany. W 1992 roku zostaje zrehabilitowany, zaś władze Krakowa nazywają jego imieniem jedną z ulic miasta. W 2011 roku odznaczony zostaje pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reżyseria
Film dokumentalny „Żołnierz Rzeczypospolitej” wyreżyserowali Wojciech Niebelski i Marek Wrona.

Scenariusz
Autorem scenariusza do filmu „Żołnierz Rzeczypospolitej” jest Zdzisław Bzymek.

Data premiery, kraj produkcji
Film dokumentalny „Żołnierz Rzeczypospolitej” został wyprodukowany przez Fundację Kultury im. Stefana Kudelskiego. Premiera odbyła się w 2020 roku.

Zdjęcia
Autorami zdjęć do dokumentu „Żołnierz Rzeczypospolitej” są Dominik Niewadzi i Mateusz Śliwa.

Czas trwania filmu
Film „Żołnierz Rzeczypospolitej” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Żołnierz Rzeczypospolitej”?
Cały film „Żołnierz Rzeczypospolitej” online oglądaj w vod.tvp.pl.