Znaki

„Znaki” (2018)
Sensualna opowieść o współczesnym kopciuszku. Film dokumentalny o niezwykłej historii głuchej Iwony Cichosz.

Opis filmu

Dokumentalna opowieść o młodej i utalentowanej Iwonie Cichosz. Dla głuchej dziewczyny, która ląduje nagle w świecie ludzi słyszących, pojedynczy gest może być warty więcej, niż dziesiątki słów. Jej najbliższa rodzina nie słyszy. Dzięki staraniom ukochanej babci nauczyła się wypowiadać słowa, choć sama nie jest w stanie ich usłyszeć. Widzowie filmu poznają Iwonę w wyjątkowym momencie – w dniu poprzedzającym finał konkursu Miss Deaf International (Miss Świata Głuchych) w Las Vegas. Wyrusza za ocean, by walczyć w konkursie piękności, który wygrywa, choć nigdy tego nie zakładała... Życie zwykłej, skromnej dziewczyny całkowicie się zmienia, gdy zyskuje tytuł miss świata. Podróże, obowiązki, kontrakty i flesze, a przede wszystkim chęć walki o prawa osób niesłyszących. Z miesiąca na miesiąc karuzela sławy rozkręca się coraz bardziej, czasem do niebotycznych prędkości. Dodatkowo w życiu Iwony pojawia się rodzące się uczucie. W pewnym momencie dziewczyna zaczyna skrupulatnie odliczać godziny do momentu przekazania korony innej kobiecie. Jaką cenę przyjdzie zapłacić jej za tych kilka chwil życia w pozornej bajce?

Reżyseria

Reżyserem dokumentu „Znaki” jest Wojciech Klimala, polski twórca i filmowiec. Jest znany z pracy nad takimi tytułami jak „Hugo”, „Elizabeth” i „Na dobry początek”. Klimala jest zdobywcą Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego oraz statuetki Orzeł Hollywoodzki.

Scenariusz

Nad scenariuszem do polskiego dokumentu „Znaki” wraz z reżyserem, Wojciechem Klimalem, pracowała Ewa Szwarc. Scenarzystka współtworzyła również produkcje „Noc Walpurgi”,„Balcerowicz. Gra o wszystko”, czy „16.03”.

Data premiery i kraj produkcji

Film dokumentalny „Znaki” został wyprodukowany w Polsce przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Telewizję Polską. Zadebiutował w 2018 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do polskiego dokumentu „Znaki” z 2018 roku jest Sylwester Kaźmierczak. Operator pracował również na planach produkcji „Czarne lusterko”, „Klezmer” i „Czarodzieje Honoratki”.

Tytuł angielski

„The Signs”

Czas trwania filmu

Film dokumentalny „Znaki” trwa 52 minuty.

Nagrody i nominacje

Polski dokument „Znaki” zwyciężył w 2019 roku statuetkę Orzeł Hollywoodzki w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

Gdzie obejrzeć film „Znaki”?
Cały film „Znaki” online oglądaj w vod.tvp.pl.