Żelazny chłopiec

„Żelazny chłopiec” (2021)

Film dokumentalny opowiadający o losach Zdzisława Badocha, żołnierza Wileńskiej Brygady AK

Opis filmu:
Podziemne organizacje niepodległościowe i jego formacje zbrojne były pierwszym przeciwnikiem po zakończeniu II wojny światowej, z którym komunistyczny aparat bezpieczeństwa podjął bezwzględną walkę. Dla nowej władzy oddziały partyzanckie, które nie złożyły broni po kapitulacji hitlerowców to najpoważniejsze zagrożenie, przeciwko którym kierowała ona ogromne siły wojskowe i milicyjne. Kim byli członkowie tych oddziałów, którzy swoje, często młode życie położyli na szali walki o prawdziwą niepodległość Polski? Jednym z nich był Zdzisław Badocha urodzony się 22. marca 1923 roku w Dąbrowie Górniczej.

Ojciec jego służył w szeregach Korpusu Ochrony Pogranicza. Około 1938 roku rodzina Badochy przeniosła się do Święcian /woj. wileńskie/, gdzie został przydzielony do służby jego ojciec. Tam też uczęszczał do gimnazjum i należał do ZHP. Ukończył tylko jedną klasę gdyż dalszą edukację uniemożliwił mu wybuch II wojny światowej. W szkole był dobrym uczniem i świetnym sportowcem. W domu Badochów bardzo mocno pielęgnowane były tradycje patriotyczne. Po wybuchu wojny ojciec Zdzisława został internowany na terenie Litwy, a matka kilka razy aresztowana przez NKWD i nowe władze litewskie. W czerwcu 1942 roku Zdzisław Badocha wstąpił do Armii Krajowej.

Na początku 1943 roku został żołnierzem 23. Ośrodka Dywersyjnego Ignalino-Nowe Święciany. Był zastępcą dowódcy 9 Patrolu, przyjmując pseudonim „Żelazny”. Pracował na stacji kolejowej Nowe Święciany, a do głównych zadań jego, jako żołnierza AK należało między innymi zdobywanie broni i amunicji, sabotaż samochodowy i kolejowy niemieckich transportów wojskowych. Podczas jednej z akcji sabotażowych został zdekonspirowany i wtedy podjął decyzją o wstąpieniu do partyzantki. Trafił do V Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”.

Scenariusz i reżyseria:
Autorem filmu „Żelazny chłopiec” jest Andrzej Ciecierski.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Żelazny chłopiec” miał premierę w 2021 roku, został wyprodukowany w Polsce.

Czas trwania:
Film dokumentalny „Żelazny chłopiec” trwa 55 minut.

Gdzie obejrzeć film „Żelazny chłopiec”?
Cały film „Żelazny chłopiec” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.