Zawodowiec

„Zawodowiec” (2002)

Z wykształcenia jest filozofem i filologiem. Ale żyje z udziału w teleturniejach. Wygrał już 40 razy, m.in. w „Wielkiej grze” i „Jednym z dziesięciu”. Czy fenomenalna pamięć, zdolność szybkiego uczenia się i łut szczęścia wystarczą, by utrzymać rodzinę? Barwny dokument Krzysztofa Kalukina.

Opis filmu:
Marek Krukowski, filozof i filolog, utrzymuje siebie i swoją czteroosobową rodzinę głównie z pieniędzy wygranych w teleturniejach. Czternaście razy tryumfował w „Wielkiej grze”, tyle samo w „Miliardzie w rozumie”, dziewięć razy w „Va banku”, zwyciężał także w „Magii liter” i „Jednym z dziesięciu”. W sumie wygrał czterdzieści razy. Od pewnego czasu wszystko się jednak zmieniło, telewizje nie chcą już Marka w teleturniejach, byt rodziny jest zagrożony.

Marek nigdzie nie pracuje, ma czas na czytanie kilku książek tygodniowo. Do startu w teleturniejach starannie się przygotowuje. Jest stałym bywalcem bibliotek i antykwariatów. W domu również posiada imponujący zbiór książek i płyt, gromadzenie ich to jego pasja. Udział w teleturniejach, jak twierdzi, jest najbardziej praktycznym wykorzystaniem posiadanej wiedzy. Nie wyobraża sobie, by mógł robić coś innego. Żona, która wcześniej cieszyła się, że zajęcie męża daje rodzinie luksus częstego przebywania ze sobą, teraz coraz bardziej martwi się brakiem środków na utrzymanie. – Tata musi wygrywać, bo inaczej umrzemy z głodu – tłumaczy młodszy syn.

Reżyseria:
Autorem filmu „Zawodowiec” jest Krzysztof Kalukin, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Gdynia była pierwsza” (2011), „Jedenaste przykazanie” (2016).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Zawodowiec” wyprodukowano w 2002 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Zawodowiec” trwa 30 minut.

Gdzie obejrzeć film „Zawodowiec”?
Cały film „Zawodowiec” online oglądaj w vod.tvp.pl.