Zanim będzie za późno

„Zanim będzie za późno” (2016)

Tematem filmu jest polityka wschodnia realizowana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w latach 2005-2010. W oparciu o materiały archiwalne oraz wypowiedzi Prezydenta autorzy prezentują ówczesną strategię polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. W formie filmowej zostaje przedstawiona prezydencka koncepcja sojuszu politycznego, opartego na wspólnocie realnych interesów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jego fundamentem miała być współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Opis filmu:
Osnową narracji filmowej są wypowiedzi przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy współpracowali z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zarejestrowane podczas konferencji „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”, która odbyła się 21 grudnia 2015 roku w Pałacu Prezydenckim.

W filmie Lecha Kaczyńskiego wspomina pięciu byłych prezydentów: prezydent Republiki Estońskiej, Toomas Hendrik Ilves, prezydent Republiki Litewskiej, Valdas Adamkus, prezydent Republiki Czeskiej, Vaclav Klaus, prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, prezydent Rumunii, Traian Bsescu.

Film przypomina zdarzenia z najnowszej historii, które wywoływały dyskusje i kontrowersje wokół polityki realizowanej przez prezydenta Kaczyńskiego. Przywołuje także jego opinie dotyczące np. imperialnej polityki Rosji, które z dzisiejszej perspektywy okazały się bardzo realistyczne.

Reżyseria:
Autorami filmu „Zanim będzie za późno” są Krzysztof Nowak i Jarosław Rybicki.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Zanim będzie za późno” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Zanim będzie za późno” trwa 53 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Zanim będzie za późno”?
Cały film „Zanim będzie za późno” online oglądaj w vod.tvp.pl.