Zamek – 50 lat odbudowy

„Zamek – 50 lat odbudowy” (2021)

Film dokumentalny zrealizowany z okazji 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie zrujnowanego po wojnie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Opis filmu
W styczniu 1971 roku zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzięki filmowi sięgamy do czasów, gdy budowla była siedzibą władz I Rzeczpospolitej (Króla i Sejmu), następnie gościła Naczelnika Państwa oraz stała się rezydencją Prezydenta RP. Pokazano wojenne losy budowli, kończące się wysadzeniem przez hitlerowców tego symbolu polskiej państwowości. Socrealistyczne koncepcje odbudowy z 1949 roku na szczęście nie zostały zrealizowane. Droga do rekonstrukcji była bardzo kręta. Niektórzy zwierzchnicy władz nie chcieli widzieć tego symbolu burżuazyjnej zgnilizny. Dopiero odcinający się od gomułkowskich czasów Edward Gierek wykorzystał Zamek Królewski do celów propagandowych, chcąc pozyskać sympatię narodu i podjął decyzję o jego odbudowie. Za wzór posłużył obraz Canaletta „Widok Warszawy od strony Pragi”.

Reżyseria
Reżyserem dokumentu „Zamek – 50 lat odbudowy” jest Marek Stremecki, znany z filmów „Rok 1966”, „Rzeczpospolita niezłomnych” i „Adam Chmielowski. 7 obrazów z życia”.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Zamek – 50 lat odbudowy” został wyprodukowany w Polsce. Premiera dokumentu odbyła się 13 lutego 2021 roku.

Czas trwania filmu
Dokument „Zamek – 50 lat odbudowy” trwa 22 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Zamek – 50 lat odbudowy”?
Cały film „Zamek – 50 lat odbudowy” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.