Zaczęły odrastać nam skrzydła

„Zaczęły odrastać nam skrzydła” (2018)

Dokument Piotra Kucińskiego zrealizowany z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Widzowie przypomną sobie podróże Jana Pawła II, jego wkład w upadek komunizmu oraz dążenie do pokoju na świecie.

Opis filmu:
16 października 1978 roku o godzinie 18:18 nad Kaplicą Sykstyńską w Rzymie pojawił się biały dym. Na placu św. Piotra wybuchła ogromna radość. Około 19:00 wiernym ukazuje się nowy papież: polski kardynał Karol Wojtyła.

Władze PRL są w kłopocie, nie wiedzą bowiem, jak powiedzieć narodowi polskiemu, że wybór papieża Polaka to sukces socjalistycznego państwa? Media komentują, że Polacy są wszędzie pierwsi: Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak w kosmosie, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza europejska zdobywczyni Mount Everest… ale Karol Wojtyła jako pierwszy Polak na Tronie Piotrowym?

W filmie wystąpili świadkowie wydarzeń i opowiedzieli o tym, jak wybór papieża wpłynął na sytuację polityczną w Polsce i całym bloku wschodnim oraz dlaczego „zaczęły odrastać nam skrzydła”.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Zaczęły odrastać nam skrzydła” jest Piotr Kuciński, znany z takich produkcji jak „Kornel”, „Milenium kontra tysiąclecie” oraz „Atlas niepodległości”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski dokument „Zaczęły odrastać nam skrzydła” miał swoją premierę w 2018 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Mirosław Basaj.

Czas trwania filmu
Film „Zaczęły odrastać nam skrzydła” trwa 47 minut.

Gdzie obejrzeć film „Zaczęły odrastać nam skrzydła”?
Cały film „Zaczęły odrastać nam skrzydła” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl