Z tamtej strony Wisły

„Z tamtej strony Wisły” (2008)

Na prawym brzegu Wisły znajduje się Praga – warszawska dzielnica z bogatą historią i ciekawymi mieszkańcami.

Opis filmu
Historyczna Praga była osadą leżącą nad Wisłą, naprzeciw Starego Miasta i Mariensztatu. Pierwsze zapiski na temat tego miejsca datuje się na rok 1432. Nazwa dzielnicy oznacza miejsce porośnięte ówcześnie lasami oraz wypalone pod zasiewy. W 1648 roku król Władysław IV Waza podniósł Pragę do rangi miasta. Jego centrum znajdowało się w rejonie dzisiejszego Parku Praskiego i Ogrodu Zoologicznego. Po ówczesnym ratuszu do dziś uchowała się nazwa ul. Ratuszowej.

W tych wyjątkowych okolicznościach poznajemy ludzi charakterystycznych dla tego miejsca. Widzowie spędzają czas z Adasiem – właścicielem lombardu, gdzie zubożali mieszkańcy zastawiają ostatnie dobra; wysiedlanymi lokatorami kamienicy przy ul. Małej, szefem miejscowej knajpy lubującym się w pozowaniu do portretów, babcią Kicią dokarmiającą miejscowe koty oraz z fotografującą praskie klimaty Zeldą. Młodzi wolontariusze wędrują po podwórkach z objazdową szkołą, kapela praska przygrywa na Bazarze Różyckiego, a Tomek codziennie pokonuje łączący dwa brzegi rzeki most, aby wieczorem wrócić na Brzeską.

Niepowtarzalny klimat, ciekawi ludzie i niezwykłe miejsca tworzą opowieść o wszystkim tym, co składa się na praską codzienność.

Reżyseria
Reżyserką filmu „Z tamtej strony Wisły” jest Ewa Borzęcka, znana z filmów „Trzynastka”, „Arizona” i „Sprawa szeryfa”.

Scenariusz
Za scenariusz do dokumentu „Z tamtej strony Wisły” odpowiada reżyserka filmu, Ewa Borzęcka.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Z tamtej strony Wisły” został wyprodukowany w Polsce. Jego premiera odbyła się w 2008 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu dokumentalnego „Z tamtej strony Wisły” jest Przemysław Kamiński, który pracował również nad produkcjami „Erratum”, „Dar” i „Wyjazd integracyjny”.

Czas trwania filmu
Dokument „Z tamtej strony Wisły” trwa 58 minut.

Gdzie obejrzeć film „Z tamtej strony Wisły”?
Cały film „Z tamtej strony Wisły” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.