Wypędzeni: Na Sybir

Wypędzeni: Na Sybir (2009)

Dokument „Wypędzeni: Na Sybir” opowiada o losach polskich zesłańców na Sybir. O pobycie, pracy i głodzie opowiadają ci, którzy przeżyli 6-letnią gehennę, m.in. prof. dr Kazimierz Obuchowski, Mirosława Bednarczyk, Danuta Maciejewska, Longin Glijer, historyk Artur Kijas, historyk Stanisław Alexandrowicz. Relacje tych, którzy przeżyli, są żywym dokumentem nieludzkiego traktowania Polaków.

Opis filmu:

Początek zsyłkom Polaków dał pakt Ribbentrop–Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR, w imieniu Hitlera i Stalina dokonali nowego podziału Europy Środkowej. Rosja Sowiecka zagarnęła wschodnie tereny Rzeczpospolitej, prawie 52% obszaru przedwojennej Polski. Na tych terenach rozpoczęły się represje, aresztowania i wywózki Polaków na Sybir w celu pozbycia się antysowieckiego elementu na ziemiach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Poczynając od 17 września 1939 r. do 21 czerwca 1941 r., najwięcej Polaków wywieziono do Kazachstanu. O pobycie w stepach Kazachstanu opowiadają Pawłodarczycy–Sybiracy, wywiezieni do obłaści Pawłodarskiej.

Reżyseria:

Reżyserem filmu „Wypędzeni: Na sybir” jak również scenarzystą jest znany poznański realizator filmów dokumentalnych Tadeusz Litowczenko. W 2020 roku wyreżyserował także film „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 roku”.

Czas trwania filmu:
„Wypędzeni: Na Sybir” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Wypędzeni: Na Sybir”?
Cały film „Wypędzeni: Na Sybir” OGLĄDAJ online w vod.tvp.pl