Wołyń – zapis zbrodni

Wołyń – zapis zbrodni (2003)

Film poświęcony tragicznym wydarzeniom jakie miały miejsce na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Opis filmu

Bohaterami są ludzie, którym udało się przeżyć. Dramat wołyńskich rodzin pozostawał przez lata objęty politycznym milczeniem. Dopiero teraz badacze zajmują się zbieraniem dowodów i opracowywaniem dokumentów.
Wołyń od 1919 roku należał do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie traktatu ryskiego. Polacy stanowili tu liczną grupę bo ponad 300 tysięcy osób. Stosunki z Ukraińcami układały się dobrze. Dlatego zaskoczeniem i szokiem stały się narastające w 1941 roku napady na Polaków. Ich organizatorami byli nacjonaliści ukraińscy skupieni w OUN i UPA kierowani przez Melnyka, Bulbę i Banderę. Ich akcje cechowało niesłychane okrucieństwo połączone z rabunkiem i paleniem gospodarstw.
Film zrealizowany w Polsce i na Ukrainie zaczyna się mszą w kościele w Otwocku, gdzie przed obrazem Matki Boskiej przywiezionej przez ocalałych Polaków z Wołynia spotkali się świadkowie tamtych wydarzeń. Pokazano także miejsca kaźni Polaków, prace ekshumacyjne i stan prac nad śledztwem jakie z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi prokuratura.

Reżyseria

Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Wołyń – zapis zbrodni” jest Jadwiga Nowakowska. Ma ona w swoim dorobku m.in. filmy: „Akcja „Wisła” (1992), „Staroobrzędowcy” (2000), „Nieprzewidywalna Kamczatka” (2005), „Jedyny taki duet na świecie” (2020).

Data premiery i kraj produkcji

Film „Wołyń – zapis zbrodni” wyprodukowano w Polsce w 2003 roku. Zdjęcia były robione w Polsce i na Ukrainie.

Czas trwania filmu

Film „Wołyń – zapis zbrodni” trwa 34 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Wołyń – zapis zbrodni”?

Cały film „Wołyń – zapis zbrodni” online oglądaj w vod.tvp.pl.