Wolne pismo

„Wolne pismo” (2009)

Film opowiada o losach pism powołanych do życia w podziemiu i w wolnej już Polsce. Dwumiesięcznik „Arka”, dwutygodnik „Świat” i dziennik „Czas Krakowski” wydawała ta sama grupa, wywodząca się z krakowskiej antykomunistycznej inteligencji, a odwołująca się do tradycji i myśli konserwatywnej.

Opis filmu:

Do tej pory „Arka” uchodzi za jedno z najważniejszych pism refleksji światopoglądowej i opiniotwórczej w podziemiu. „Czas Krakowski ”(odwołujący się do stańczykowskiego „Czasu”) był pierwszym wśród dzienników regionalnych, a drugim po „Gazecie Wyborczej” niezależnym i samofinansującym się dziennikiem w Polsce. „Czas” przeżył gwałtowny wzlot i dramatyczny upadek, zakończony bankructwem.

Obserwując te kultowe niemal pisma, autorzy filmu zastanawiają się nad uwarunkowaniami i ograniczeniami, jakim podlegają wolne media, na przykładzie wolnych pism, taki był podtytuł „Arki” i o taką też pozycję walczyli wydawcy „Czasu Krakowskiego”, odcinając się od jakichkolwiek zobowiązań ideologicznych, finansowych, politycznych, organizacyjnych i salonowych.

Mimo iż działalność „Arki” skończyła się razem z komunizmem, a „Czas Krakowski” nie przetrwał na rynku, środowisko wydające i współtworzące te pisma potrafiło skupić wyjątkowo różnorodne, interesujące i silne osobowości z wielu dziedzin nauki i sztuki, a także wyłowić (i wypromować) wśród młodych adeptów dziennikarstwa talenty, które błyszczą dziś w różnorodnych mediach, o czym świadczy lista bohaterów dzielących się wspomnieniami i refleksjami z widzem.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Cezary Nowicki.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Wolne pismo” stworzył reżyser Cezary Nowicki.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Wolne pismo” miał swoją premierę w 2009 roku w Polsce.

Zdjęcia
Nad zdjęciami do filmu „Wolne pismo” pracował Piotr Trela.

Czas trwania filmu:
„Wolne pismo” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Wolne pismo”?
Cały film online „Wolne pismo” oglądaj w vod.tvp.pl.