Wojna światów

„Wojna światów” (2020)

Dokument w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego traktujący o zwycięstwie militarnym Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 roku na podstawie źródeł archiwalnych.

Opis filmu:
Ta wojna zaczęła się kiedy upadły trzy wielkie imperia i wiele nowych państw walczyło o swoje prawo do istnienia. Rosja w ciągu jednego roku przeżyła dwie rewolucje. Wyczerpani wojną niemieccy robotnicy tworzyli zbrojnie czerwone gwardie, w Berlinie wybuchło powstanie. Węgrzy zdetronizowali króla i cesarza, powstała Węgierska Republika Rad. Wojna, której nikt formalnie nie wypowiedział, a prawie milion polskich żołnierzy walczyło z blisko pięcioma milionami bolszewików. Wojna, o której nauczano w większości uczelni wojskowy i stała u podwalin wojny błyskawicznej. Wojna, która zaangażowała wszystkie warstwy społeczne, a kobiety po raz pierwszy tworzyły regularne oddziały zbrojne. Choć trwała prawie dwa lata i toczyła na przestrzeni tysięcy kilometrów, nazywano ją bitwą bądź cudem, żeby zmniejszyć jej znaczenie.

Reżyseria:
Reżyserami filmu „Wojna światów” są Mirosław Bork („Konsul”, „Cudze szczęście”, „Dwie miłości”) i Krzysztof Talczewski („Niepodległość”, „Umrzeć za Warszawę”, „Tajemnice Watykanu”).

Scenariusz:
Scenariusz do dokumentu „Wojna światów” napisał reżyser Mirosław Bork, laureat Srebrnej Muszli na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian za film „Konsul”).

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera polskiego filmu dokumentalnego „Wojna światów” odbyła się 16 sierpnia 2020 roku.

Czas trwania filmu:
„Wojna światów” trwa 82 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Wojna światów”?
Cały film „Wojna światów” online oglądaj w vod.tvp.pl