Wiera Gran
„Wiera Gran” (2011)
Biograficzny dokument, który szuka odpowiedzi na pytanie „Kim jest Wiera Gran?”, żydowska pieśniarka przedwojennej Warszawy, a potem getta. Ofiarą wojny czy może ofiarą własnego lęku? Niesłusznie skrzywdzoną pomówieniami kobietą czy człowiekiem ratującym życie?
Opis filmu:
Gdy miała dwadzieścia lat, gdy stała się sensacją kawiarni Paradis. Od wiosny 1942 r. śpiewała piosenki o miłości w kawiarni Sztuka w warszawskim getcie. Nazwano ją Wiera Magnes, ponieważ na jej występy przychodziły tłumy, także z aryjskiej strony. Przeżyła okupację jako jedyna ze swojej rodziny. 8 maja 1945 r., gdy świętowano wyzwolenie, siedziała w więzieniu oskarżona o kolaborację. Pierwsze dochodzenie umorzono w ciągu kilku miesięcy „wobec braku cech przestępstwa”. Sąd koleżeński ZASP-u uznał jej zachowanie podczas okupacji niemieckiej jako bez zarzutu. Komisja Weryfikacyjna Związku Zawodowego Muzyków stwierdziła w kwietniu 1946, że Wiera Gran „nie uchybiła w niczym honorowi Polki” i ma pełne prawo do wykonywania zawodu. Próbowała śpiewać. Sprawą zajął się później Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Po półtora roku przesłuchań świadków, w styczniu 1949 ogłosił wyrok uniewinniający. Nie udowodniono stawianych pieśniarce zarzutów. Plotki i pomówienia nie ucichły jednak. W 1950 roku Wiera Gran wyemigrowała do Izraela. Potem mieszkała w Wenezueli i we Francji. Piętno „kolaborantki” przylgnęło do niej na całe życie.
Reżyseria
Reżyserką filmu „ Wiera Gran” jest Maria Zmarz-Koczanowicz („Still Alive”, „Każdy wie kto za kim stoi”, „Jestem mężczyzną”, „Urząd”, „Major albo rewolucja krasnoludków”, „Bara Bara”). Jest m.in. laureatką nagrody Srebrny Smok.
Scenariusz
Scenariusz filmu „Wiera Gran” stworzyła pisarka Agata Tuszyńska, autorką książki o posądzonej o współpracę z Niemcami pieśniarce z getta warszawskiego pt. „Oskarżona: Wiera Gran”.
Zdjęcia
Autorką zdjęć do filmu „Wiera Gran” jest Ita Zbroniec-Zajt.
Nagrody dla filmu „Wiera Gran”
Chicago – Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce – Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu za „szczególne wartości uniwersalne” oraz Łódź – Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” – Nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense.
Data premiery i kraj produkcji:
Polski film „Wiera Gran” miał swoją premierę w 2011 r.
Czas trwania filmu:
„Wiera Gran” trwa 67 minut.
Gdzie obejrzeć film „Wiera Gran”?
Cały film online „Wiera Gran” oglądaj w vod.tvp.pl.