Wieniawa

„Wieniawa” (2017)
Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Gajewskiego opowiada o życiu i śmierci jednej z najbarwniejszych postaci II Rzeczypospolitej, jaką był gen. dr Bolesław Wieniawa-Długoszowski –lekarz, literat, oficer kawalerii i dyplomata. Biografia Wieniawy jak w soczewce skupia całą historię odrodzenia i upadku Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Opis filmu:

Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant Józefa Piłsudskiego, pierwszy ułan II Rzeczpospolitej, generał WP, dyplomata. We wrześniu 1939 roku wskazany jako następca prezydenta Ignacego Mościckiego po jego internowaniu w Rumunii. Służbę wojskową łączył z aktywnym życiem artystycznym. Nazywany „Pięknym Bolkiem” gen. Wieniawa-Długoszowski znał sześć nowożytnych i dwa starożytne języki obce, uchodząc za najbardziej honorowego dowódcę w całej armii. Jednocześnie widziano w nim hedonistę, człowieka o niezwykłym uroku i fantazji, który nie stronił od kobiet, alkoholu i innych ziemskich uciech.

Jak wspominał poeta Marian Hemar: „w towarzystwie Wieniawy było się w polu magnetycznym jego osoby – w polu magnetycznym jego wdzięku, swady, polotu i humoru, jego niespożytej energii, jego ochoty do życia, głodu życia”. Dokument w reżyserii pokazuje ukazać sylwetkę gen. Wieniawy-Długoszowskiego w szerokim spektrum kontekstów i pól jego aktywności. Narracja filmu rozgrywa się więc na kilku poziomach: chronologicznie ujętych wydarzeń zamkniętych klamrą śmierci i pogrzebu, dyskursu naukowego prowadzonego przez dwóch historyków oraz warstwy fabularyzowanej, złożonej ze scen aranżowanych oraz „zastanych” i włączonych do filmu na potrzeby scenariusza.

Obsada filmu

Kto zagrał w filmie „Wieniawa”?
Paweł Zawisza – generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski
Jan Znamiec – Detektyw
Mariusz Godek – Taksówkarz / Pojedynkowicz
Grzegorz Gajewski – Józef Piłsudski
Beata Gajewska – Helena Modrzejewska
Katarzyna Tobała – Maria Curie-Skłodowska

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Wieniawa” jest Grzegorz Gajewski, znany z takich produkcji jak „Dziennik zapowiedzianej śmierci”, „Bieszczady z siodła” oraz „Doctor Jimmy”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film „Wieniawa” miał swoją telewizyjną premierę w 2017 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do fabularyzowanego filmu dokumentalnego Wieniawa” jest Maksymilian Pawlikowski.

Czas trwania filmu
Film „Wieniawa” trwa 60 minut.

Gdzie obejrzeć film „Wieniawa”?
Cały film „Wieniawa” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl