Widowisko
„Widowisko” (2005)
Osią filmu jest totalitarny spektakl „Arirang”, ale wykracza on daleko poza dozwoloną widownię stadionu w Phenianie. Jest poruszającym obrazem Koreańczyków całkowicie podporządkowanych woli Wielkiego Przywódcy.
Opis filmu:
„Arirang” to jedyne tego rodzaju widowisko na świecie. Codziennie przez dwa miesiące w roku tysiące aktorów tworzą na murawie stadionu przedstawienie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym spektaklem. Kolorowe, mieniące się wszystkimi barwami tęczy stroje, rozbudowana choreografia wirujących tancerzy, zmieniające się w tle obrazy, utworzone przez trzymane w rękach statystów tablice, zapierają dech w piersiach zgromadzonej widowni. Festiwal przyciąga turystów, którzy już za 50 dolarów za najtańsze miejsca mogą oglądać triumf kultury Korei Północnej.
Koreańczycy są bardzo dumni ze swego spektaklu. Choć codzienne występy są bardzo męczące, uczestniczący w nich aktorzy nie skarżą się. Władze zapewniają im posiłki oraz transport do domów. Czasem aktorzy wyobrażają sobie, iż na widowni zasiada sam wielki przywódca i ojciec narodu. To dodaje sił. Możliwość wystąpienia przed geniuszem artystycznym, generałem Kim Dzong Ilem, jest największym zaszczytem.
Tymczasem z dala od tłumnego stadionu, na niezwykle szerokich ulicach Phenianu toczy się codzienne życie. Stojący na środku skrzyżowań milicjanci ze sprawnością automatów kierują szczątkowym ruchem, przechodnie posłusznie wspinają się na kładki dla pieszych, rozciągnięte ponad niemal wolnymi od aut ulicami. Mijając pomnik, popiersie lub naścienny wizerunek Kim Ir Sena, zatrzymują się, by złożyć głęboki pokłon zmarłemu ojcu narodu.
Pamięć o czynach wielkiego przywódcy, który w oczach obywateli Korei Północnej przegnał z półwyspu japońskich okupantów i założył republikę ludowo-demokratyczną, jest ważną częścią życia duchowego jej mieszkańców. W miejscu narodzin wodza, niewielkiej wiosce koło Phenianu, zorganizowano muzeum. Zwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy inkrustowane biurko, na którym Wielki Przywódca Kim Ir Sen pisał traktat niepodległości, zaś jego syn, wielki generał Kim Dzong Il, obecny władca Korei stworzył swoje dzieło „Niech żyje generał Kim Ir Sen”. Mówiący po angielsku przewodnicy pokazują turystom także wyciskarkę do makaronu i ziele tytoniu, które uwielbiał dziadek Kim Dzong Ila.
Oscylując pomiędzy współczuciem a groteską, opowiada w prawdziwy sposób o manipulowanych i udręczonych mieszkańcach Korei dnia dzisiejszego. Rzadko zdarza się okazja wyjechania do Korei Północnej. Jeszcze rzadziej do zrobienia tam filmu. Państwo Kim Dzong Ila jest, bez wątpienia, najbardziej zamkniętym krajem świata.
Reżyseria:
Autorem filmu „Widowisko” jest Jarosław Sypniewski, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Sokół” (2003), „Radio Aktywne” (2000).
Data premiery i kraj produkcji:
Film „Widowisko” wyprodukowano w 2005 roku, w Polsce.
Czas trwania filmu:
Film „Widowisko” trwa 24 minuty.
Gdzie obejrzeć film „Widowisko”?
Cały film „Widowisko” online oglądaj w vod.tvp.pl.