Węgry – ukryty płomień

„Węgry – ukryty płomień” (2021)

Film dokumentalny w reżyserii Mariusza Pilisa to podróż po Europie Środkowej w poszukiwaniu głosu mniejszości węgierskiej, która w wyniku Traktatu w Trianon z 1920 roku znalazła się w granicach dzisiejszej Słowacji, Rumunii, Serbii i Ukrainy.

Opis filmu:
Losy mniejszości węgierskiej to temat, który wciąż wywołuje napięcia w całym regionie. Wydaje się, że obecnie dla Węgrów straty terytorialne to przeszłość, z którą się pogodzili. Jednocześnie jednak coraz mocniej angażują się w to, co dzieje się z ich rodakami zamieszkującymi sąsiednie kraje. Sąsiedzi oskarżają Węgry o politykę zmierzającą do odzyskania utraconych ziem. Węgry zarzucają czwórce swoich sąsiadów forsowanie agresywnej polityki asymilacyjnej i stosowanie represji wobec etnicznych Węgrów. Celem filmu jest więc próba opowiedzenia i zrozumienia sensu tlących się dookoła konfliktów, których źródłem są decyzje mocarstw sprzed stu lat, ale także współczesna polityka.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu „Węgry - ukryty płomień” jest Mariusz Pilis, dziennikarz i korespondent wojenny. W 2010 roku Pilis stworzył dokument „List z Polski”, będący pierwszym polskim filmem dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej. W 2020 roku został laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, za film „Sprawiedliwość”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Węgry – ukryty płomień” miał swoją premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film „Węgry – ukryty płomień” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Węgry – ukryty płomień”?
Cały film online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl