Warszawa 1920. Portret zagrożonego miasta.

W sierpniu 1920 r. Warszawa znalazła się na pierwszej linii frontu wojny polsko - bolszewickiej. W obliczu niebezpieczeństwa mieszkańcy stolicy ofiarnie wsparli Wojsko Polskie, między innymi poprzez masowe zgłaszanie się do Armii Ochotniczej. W tych dniach wielką rolę odegrała Rada Obrony Stolicy. 10 sierpnia w mieście wprowadzono stan oblężenia. Warszawa szykowała się do walki o wszystko.
W filmie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne, m.in. ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Państwowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego. Z dziesiątek zaprezentowanych dokumentów wyłaniają się obrazy: z jednej strony bolszewickiego zagrożenia, a z drugiej niesamowitej determinacji mieszkańców stolicy, gotowych do największych poświęceń. W szeregach obrońców stolicy stanęli wszyscy, żołnierze armii: regularnej, ochotniczej oraz młodzież studencka, gimnazjaliści i duchowieństwo...
W tle przygotowań wojskowych do obrony miasta i ciężkich bojów na przedpolu stolicy ukazano życie codzienne mieszkańców.


Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2015

Czas trwania: 26 minut

Reżyseria: Elżbieta Szumiec-Zielińska, Tadeusz Kondracki