Uwertura

„Uwertura” (1965)

Podszyta groteską relacja z komisji poborowej. Młodzi mężczyźni najpierw poddawani są badaniom lekarskim. Następnie siadają przed trzyosobową komisją wojskową, która przydziela ich do poszczególnych formacji.

Opis filmu:
Dokument Marka Piwowskiego opowiada o komisji wojskowej i stających przed nią młodzieńcach. Reżyser zmontował z sobą sceny z dwóch pomieszczeń. W jednym z nich poborowi rozmawiają z komisją, w drugim badani są przez zespół lekarzy.

Poborowi w samych majtkach stają przed umundurowanymi członkami komisji wojskowej. W gabinecie lekarskim, za naprędce ustawionym parawanem lekarka ogląda intymne części ciała kandydatów do wojska i głośno komentuje: „To trwała ondulacja czy to tak natura obdarzyła pana? No, jak z Afryki...”. W zbliżeniu widzimy uśmiech na twarzy lekarza.

Kamera Andrzeja Barszczyńskiego rejestruje przypadkowe gesty, niekontrolowane zachowania i miny poborowych. W dźwięku dominują wypowiedzi członków komisji i lekarzy. Jak refren brzmią powtarzane przez jedną z lekarek słowa: „Operacji nie było, złamań nie było, z uszu nie wyciekało, serce nie boli, żołądek nie boli, gruźlicy nie było, cukrzycy, żółtaczki nie było”.

W finale filmu zmontowane zostają zbliżenia twarzy przyszłych żołnierzy, z powracającym stwierdzeniem jednego z wojskowych: „Żeby zachować zasadom demokracji, ja się was pytam, gdzie chcielibyście służyć?”. W tle zaczyna brzmieć werbel. Nikogo nie interesują odpowiedzi, preferencje czy rzeczywisty stan zdrowia mężczyzn. Obie komisje traktują ich jednakowo przedmiotowo.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Uwertura” jest Marek Piwowski („Rejs”, „Welcome Kirk”, „Przepraszam czy tu biją?”, „Kłopoty to moja specjalność”).

Scenariusz:
Autorem scenariusza filmu „Uwertura” jest Marek Piwowski.

Data premiery i kraj produkcji:
Polski film dokumentalny „Uwertura” miał premierę w 1965 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Uwertura” jest Andrzej Barszczyński.

Czas trwania filmu:
Film „Uwertura” trwa 6 minut.

Gdzie obejrzeć film „Uwertura”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl.