Ukraiński sługa narodu

„Ukraiński sługa narodu” (2020)

Celem filmu dokumentalnego w reżyserii Barbary Włodarczyk jest odpowiedź na pytanie o przyczyny popularności Wołodymyra Zełenskiego i sposób, w jaki ten ukraiński polityk-celebryta wykorzystuje swój ogromny mandat społeczny. Czy pełnia władzy, przy słabości instytucji państwa, nie stanie się pokusą do autorytarnych rządów?

Opis filmu:
W 2015 Wołodymyr Zełenski został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego „Sługa narodu”, w którym wcielił się w postać nauczyciela historii obejmującego urząd prezydenta Ukrainy. Dwa lata później jego współpracownicy wystąpili o rejestrację partii politycznej o takiej samej nazwie jak tytuł serialu. W 2018 Wołodymyr Zełenski zaczął być brany pod uwagę w sondażach prezydenckich, odnotowując rosnące poparcie. 31 grudnia 2018 oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich, a po udanej kampanii wyborczej objął urząd prezydenta.

Autorka filmu próbuje wyjaśnić fenomen popularności Wołodymyra Zełenskiego. Zastanawia się, czy pełnia władzy, przy słabości instytucji państwa, stanie się pokusą do stworzenia autorytarnych rządów.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu „Ukraiński sługa narodu” jest Barbara Włodarczyk, ceniona dziennikarka i znawczyni krajów byłego ZSRS. Autorka ma na swoim koncie m.in. znaną serię reportaży „Szerokie tory”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2020 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu dokumentalnego „Ukraiński sługa narodu” są Szymon Kowalski i Witalij Kowalenko.

Czas trwania filmu
Film „Ukraiński sługa narodu” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ukraiński sługa narodu”?
Cały film „Ukraiński sługa narodu” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl