Ukraińska modlitwa

„Ukraińska modlitwa” (2019)

Film w reżyserii Barbary Włodarczyk pokazuje ukraińską codzienność religijną i próbuje odpowiedzieć na pytanie, kiedy będzie można mówić o wyzwoleniu się Ukrainy spod wpływów rosyjskiej Cerkwi.

Opis filmu:
W grudniu 2018 roku – po latach sporów i starań – oficjalnie powstał, uznawany przez Konstantynopol, Kościół Prawosławny na Ukrainie. To kluczowe z punktu widzenia ukraińskiego narodu wydarzenie miało wzmocnić niezależność Ukrainy, zwłaszcza w odniesieniu do rosyjskich wpływów. Przeszło rok po tamtej uroczystej chwili na Ukrainie trwają dyskusje: które parafie uznają i wejdą w skład nowego Kościoła, a które zechcą pozostać pod starym zwierzchnictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego? Ten spór dotyka niemal każdego regionu kraju. Kwestie religijne na Ukrainie stanowią dla autorki filmu, Barbary Włodarczyk, punkt wyjścia dla opowieści o tym, co obecnie łączy i co dzieli ukraińskie społeczeństwo.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i twórcą scenariusza filmu „Ukraińska modlitwa” jest Barbara Włodarczyk, ceniona dziennikarka i znawczyni krajów byłego ZSRS. Autorka ma na swoim koncie m.in. znaną serię reportaży „Szerokie tory”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Ukraińska modlitwa” miał premierę w 2019 roku.

Czas trwania filmu
Film „Ukraińska modlitwa” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ukraińska modlitwa”?
Cały film „Ukraińska modlitwa” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl