Ucieczka z piekła

„Ucieczka z piekła” (2016)

Film przedstawia dramatyczne historie rodziców, którym organizacja Jugendamt w Niemczech zabrała dzieci.

Opis filmu:
Do czego zdolni są ludzie, którym odebrano dzieci? Część rodziców się załamuje, inni za wszelką cenę walczą. Poruszający film dokumentalny szuka odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonują organizacje tego typu. Czy na pewno działają wyłącznie dla dobra dzieci?

Kiedy Jugendamt odbiera dziecko, automatycznie ma status pierwszego rodzica, biologiczni rodzice stają się nieważni. Jeśli dochodzi do spotkań rodziców z dzieckiem to zabrania się nie tylko używania języka ojczystego, ale także nie można okazywać dziecku jakichkolwiek uczuć. Rodzice muszą płacić instytucji pieniądze za opiekę nad swoimi zabranymi dziećmi.

Ekipa filmowa dotarła z kamerą do urzędnika, który wcześniej pracował w tej organizacji. Twierdzi on, że w Niemczech jest to dochodowy interes. Twórcy filmu podjęli próbę odpowiedzi na pytania: za co rodzice naprawdę płacą i na jakiej podstawie te pieniądze są naliczane? Każdy rodzic za swoje zabrane dziecko płaci organizacji od kilkudziesięciu do kilkuset euro miesięcznie.

W filmie pokazano próbę odbicia dzieci z instytucji Jugendamtu, niemieckie rodziny, które ukrywają się w Polsce oraz samą ucieczkę do kraju polskiej rodziny z przejętymi dziećmi. Nie wszyscy jednak mieli szczęście odnaleźć swoje dzieci, ukryte przez niemiecką instytucję.

Reżyseria:
Autorem filmu „Ucieczka z piekła” jest dziennikarz Ernest Saj.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Ucieczka z piekła” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Ucieczka z piekła” trwa 57 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Ucieczka z piekła” otrzymał nagrodę dla najlepszego reportażu na łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

Gdzie obejrzeć film „Ucieczka z piekła”?
Cały film „Ucieczka z piekła” online oglądaj w vod.tvp.pl.