TW „Bolek”

„TW »Bolek«” (2008)

W filmie Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka występują autorzy książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”: historycy IPN dr Sławomir Cenckiewicz i dr Piotr Gontarczyk. Naukowcy opowiadają o kulisach powstania książki i wynikach ich pracy badawczej.

Opis filmu:
Dr Sławomir Cenckiewicz i dr Piotr Gontarczyk starają się odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: czy Lech Wałęsa to tajny współpracownik SB o kryptonimie "Bolek"? Czy przez sześć lat, począwszy od grudnia 1970 roku, donosił na swoich kolegów ze Stoczni Gdańskiej i brał za to od esbeków pieniądze? Czy już w trakcie prezydentury zabiegał i otrzymywał z Urzędu Ochrony Państwa kompromitujące go akta Służby Bezpieczeństwa? Czy Wałęsa oddał je niekompletne, a śledztwo w sprawie zniknięcia dokumentów umorzono? Czy ta zagmatwana przeszłość miała wpływ na sposób sprawowania przez Lecha Wałęsę urzędu Prezydenta RP?

W filmie wypowiadają się też świadkowie historii: Józef Szyler, kolega Wałęsy ze stoczni, oraz Janusz Stachowiak, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa.

Scenariusz i reżyseria:
Reżyserami i autorami scenariusza filmu „TW »Bolek«” są cenieni polscy dokumentaliści Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, którzy mają w swoim wspólnym dorobku takie produkcje jak „New Poland”, „Defilada zwycięzców” i „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Braun znany jest także z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Eugenika - w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”. Z kolei Kaczmarek ma na swoim koncie takie filmy jak „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”.

Data premiery i kraj produkcji:
Dokument „TW »Bolek«” miał swoją premierę w 2008 roku w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „TW »Bolek«” trwa 23 minuty.

Gdzie obejrzeć film „TW »Bolek«”?
Cały film „TW »Bolek«” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.