Towarzysz generał idzie na wojnę

„Towarzysz generał idzie na wojnę” (2011)

30 lat po ogłoszeniu stanu wojennego ceniony duet reżyserski – Robert Kaczmarek i Grzegorz Braun – stara się dotrzeć do prawdy o przyczynach i skutkach tego tragicznego wydarzenia. Po 1989 roku zaczęto budować mit, jakoby stan wojenny był koniecznością ze względu na realną groźbę interwencji sowietów. Rzeczywistość tamtych dni była jednak zupełnie inna…

Opis filmu:
W niektórych kręgach popularna jest opinia, że w 1981 roku Wojciech Jaruzelski stanął przed konfliktem tragicznym i mógł wybrać jedynie mniejsze zło. Za sprawą wprowadzenia stanu wojennego „Towarzysz generał” miał uchronić przed wejściem do kraju kolejnych oddziałów „bratnich” wojsk sowieckich i krwawym rozprawieniem się z „Solidarnością”. Jak bardzo daleka od prawdy jest ta teoria, pokazują Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek.

Autorzy filmu ujawniają szokujące fakty, które miały miejsce jeszcze przed 13 grudnia. Chcąc odkryć jak najwięcej nieznanych faktów, dotyczących tego najdramatyczniejszego wydarzenia w powojennej historii Polski, rozmawiają z historykami i ekspertami wojskowymi. Ujawniają także dokumenty i materiały archiwalne, które rzucają zupełnie nowe światło na wydarzenia z lat 1981-1983.

W filmie wypowiadają się historycy: prof. Andrzej Paczkowski, prof. Antoni Dudek, prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Richard Pipes dr Lech Kowalski, dr Grzegorz Majchrzak, dr Piotr Gontarczyk, dr Bogdan Musiał oraz i Władimir Bukowski.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserami filmu „Towarzysz generał idzie na wojnę” są cenieni polscy dokumentaliści Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, którzy mają w swoim wspólnym dorobku takie produkcje jak „Towarzysz Generał”, „Defilada zwycięzców” i „New Poland”. Braun znany jest także z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Eugenika - w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”. Z kolei Kaczmarek ma na swoim koncie takie filmy jak „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Towarzysz generał idzie na wojnę” miał swoją premierę w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w PRL, czyli 13 grudnia 2011 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu są Andrzej Adamczak i Tomasz Magierski.

Czas trwania filmu
Film „Towarzysz generał idzie na wojnę” trwa 90 minut.

Gdzie obejrzeć film „Towarzysz generał idzie na wojnę”?
Cały film „Towarzysz generał idzie na wojnę” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl