Towarzysz generał

„Towarzysz generał” (2009)

Film biograficzny Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka poświęcony Wojciechowi Jaruzelskiemu i jego karierze wojskowej od zesłania na Syberię, przez służbę w PRL-u i wprowadzenie stanu wojennego, aż do objęcia urzędu prezydenckiego u progu III RP. Materiały prezentowane w filmie pochodzą m.in. z moskiewskich archiwów radzieckiego wywiadu.

Opis filmu:
Dokument stanowi filmowy portret ostatniego sekretarza KC PZPR „towarzysza generała” Wojciecha Jaruzelskiego na całej drodze jego zawodowej kariery. Odkrywając nieznane karty z życia krwawego komunistycznego dyktatora, m.in. jego zafałszowaną przeszłość z okresu końca II wojny światowej i akty antysemityzmu, jakich generał dopuszczał się w LWP około 1968 roku, twórcy filmu pokazują, jak wiele rys znajduje się na polerowanym przez establishment III RP wizerunku Jaruzelskiego.

W filmie wypowiadają się: prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Paweł Wieczorkiewicz, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Bogdan Musiał, dr John Lenczowski, dr Lech Kowalski, dr Piotr Gontarczyk i rosyjski dysydent Władimir Bukowski.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserami filmu „Towarzysz generał” są cenieni polscy dokumentaliści Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, którzy mają w swoim wspólnym dorobku takie produkcje jak „New Poland”, „Defilada zwycięzców” i „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Braun znany jest także z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Eugenika - w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”. Z kolei Kaczmarek ma na swoim koncie takie filmy jak „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”.

Data premiery, kraj produkcji
Film dokumentalny „Towarzysz generał” miał swoją premierę 1 lutego 2010 roku na antenie TVP1. Po emisji odbyła się debata publicystów. Dokument Brauna i Kaczmarka obejrzały 3 miliony widzów.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Andrzej Adamczak.

Czas trwania filmu
Film „Towarzysz generał” trwa 74 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Towarzysz generał”?
Cały film „Towarzysz generał” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl