To jest Kongo

„To jest Kongo” (2017)

Film dokumentalny o Kongu i jednym z najdłuższych konfliktów na świecie oraz ludziach, którzy tam żyją. W Demokratycznej Republice Konga, w wyniku wielokrotnych zmian reżimu i całkowitego zubożenia ludzi w ciągu ostatnich dekad, życie straciło blisko pięć milionów ludzi.

Opis filmu:
W filmie przybliżono historię zmian linii frontu walki, kluczowych graczy, dowódców wojskowych i inne okoliczności konfliktu nękającego ten kraj od środka. To prawdziwie kongijskie spojrzenie na problemy, które trapią ten naród. Poznamy płk. Kasongo, żołnierza Mamadou Ndalę, biznesmana Mama Romance i krawca Hakiza Nyantabę. Chociaż ich ścieżki nigdy się nie krzyżują, trwający konflikt odbija się echem we wszystkich aspektach ich życia.

Film opowiada historię od 2012 roku, kiedy wspierani przez Rwandę i Ugandę rebelianci M23 rozpoczęli ataki w regionie North Kivu w Kongu, zagrażając pokojowi i stabilności. Przez kolejne trzy lata film śledzi i rejestruje cykl przemocy, eksploatację zasobów i ludobójstwo, które uczyniły Kongo tym, czym jest dzisiaj.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „To jest Kongo” jest Daniel McCabe.

Data premiery, kraj produkcji
Kanadyjski film dokumentalny „To jest Kongo” miał swoją premierę w 2017 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu „To jest Kongo” są Daniel McCabe i Michael McCabe.

Tytuł oryginalny
„This is Congo”

Czas trwania filmu
Film „To jest Kongo” trwa 51 minut.

Nagrody i wyróżnienia
Film „To jest Kongo” zdobył nagrodę za najlepszy montaż na Global Cinema Film Festival.

Gdzie obejrzeć film „To jest Kongo”?
Cały film „To jest Kongo” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl