Ten cmentarz musi żyć

„Ten cmentarz musi żyć” (2020)

Film dokumentalny Mateusza Dzieduszyckiego poświęcony renowacji Cmentarza Łyczakowskiego, będącego miejscem ostatniego spoczynku członków rodu Dzieduszyckich, zmarłych w końcu XIX i pierwszej połowie XX wieku. Dokument zrealizowano podczas prac komisji konserwatorskiej 14 lipca 2020 roku.

Opis filmu:
Pieczętujący się herbem Sas polski ród szlachecki Dzieduszyckich pod koniec XVIII stulecia otrzymał tytuł hrabiowski od władców Monarchii Habsburgów. We Lwowie znajduje się wiele miejsc związanych z tą rodziną, obecną w tym mieście od XV wieku. Należą do nich zarówno domy, w których Dzieduszyccy mieszkali, jak i instytucje, które ufundowali, oraz kościoły i cmentarze.

Jednym z miejsc, w których pamięć o rodzinie Dzieduszyckich została zachowana, stał się najstarszy w Europie Cmentarz Łyczakowski, miejsce ostatniego spoczynku członków rodziny, zmarłych w końcu XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Projekt renowacji Cmentarza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Ten cmentarz musi żyć” jest Mateusz Dzieduszycki.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny poświęcony pracom konserwatorskim na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie miał swoją premierę w 2020 roku.

Czas trwania filmu
Film „Ten cmentarz musi żyć” trwa 14 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ten cmentarz musi żyć”?
Cały film „Ten cmentarz musi żyć” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl