Telewizja

„Telewizja” (1953)

Film dokumentalny łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych poświęcony początkom telewizji w PRL w latach 50-tych XX wieku. Realizatorzy prezentują wynalazek jako najnowsze osiągnięcie techniki pośród znanych już wcześniej aparatów fotograficznych i radioodbiorników.

Opis filmu:
Film dokumentalny o charakterze popularno-naukowym na temat początków telewizji w Polsce w latach 50-tych XX wieku. Realizatorzy prezentują wynalazek jako najnowsze osiągnięcie techniki pośród znanych już wcześniej aparatów fotograficznych i radioodbiorników. Wyjaśniają też, czym jest przekaz telewizyjny i na czym polega jego działanie od rejestracji sygnału do jego emisji.

W filmie przybliżone zostają pojęcia fotokomórki, luminoforu, ikonoskopu czy kinetoskopu. Wizyta w studiu przedstawia charakterystykę pracy w telewizji, a na przykładzie poszczególnych audycji i prowadzonych badań widzimy jej szerokie zastosowanie w nauce oraz w rozpowszechnianiu wiedzy i oświaty. W zdjęciach użyto m.in. fragmenty filmu naukowego nadawanego w ramach cyklu audycji Wszechnicy Telewizyjnej.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego jest Janusz Star.

Data premiery, kraj produkcji
Wyprodukowany w PRL film dokumentalny miał swoją premierę w 1953 roku.

Czas trwania filmu
Film „Telewizja” trwa 15 minut.

Gdzie obejrzeć film „Telewizja”?
Cały film „Telewizja” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl.