Szczeciński sierpień 1980

„Szczeciński sierpień 1980” (2020)

Opowieść o wydarzeniach pomiędzy 18 a 30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie.

Opis filmu

Film osnuty osnuta jest na kilku płaszczyznach. Po pierwsze sfera strajku, robotników w różnych zakładach a przede wszystkim w stoczni Warskiego. Relacja przenika się z opowieścią o tym, jak wyglądał ówczesny Szczecin i życie mieszkańców w tym czasie.

Kolejna warstwa to podróż śladami tych dni, czyli odnajdywanie we współczesnej przestrzeni miasta miejsc związanych z sierpniem lat 80. uwiecznionych na starych zdjęciach czy filmach.

We wszystkich tych równoległych światach są relacje świadków, archiwalne materiały filmowe i fotografie. Wykorzystane zostały też zapiski, wspomnienia uczestników tych wydarzeń, artykuły prasowe, zachowane materiały informacyjne PR i TVP i lokalnych gazet. Oddano obraz miasta tamtego okresu, życia toczącego się tuż obok strajku, mieszkańców pamiętających tragiczne wydarzenia z 1970 roku.

Reżyseria i scenariusz

Film dokumentalny „Szczeciński sierpień 1980” został wyreżyserowany przez Monikę Kwasigroch i Edytę Strub. Dokument jest wspólną produkcją TVP3 Oddział w Szczecinie oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Data premiery i kraj produkcji

Dokument został wyprodukowany w Polsce. Premiera filmu „Szczeciński sierpień 1980” odbyła się w 2020 roku.

Czas trwania filmu

Film dokumentalny „Szczeciński sierpień 1980” trwa 44 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Szczeciński sierpień 1980”?

Cały film „Szczeciński sierpień 1980” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.