Szalona miłość. Rosjanie i Putin

Władimir Putin od 15 lat niezmiennie cieszy się poparciem większości Rosjan. I im bardziej jest krytykowany przez Zachód, tym wyższe ma rankingi, a po aneksji Krymu bije rekordy. Nie zaszkodził mu ani krach rubla, ani wzrost cen, ani izolacja Rosji w Europie. Według sondaży z końca grudnia ub. roku nadal popiera go 86 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej. Wszyscy socjolodzy są zgodni – to fenomen. Legendarny rosyjski muzyk Andriej Makarewicz, którego okrzyknięto zdrajcą, bo krytykuje Kreml za aneksje Krymu, napisał piosenkę „Mój kraj oszalał”.


Kto i za co kocha Putina? Jak przejawiają swoją miłość? Ile są gotowi dla niego znieść? Żeby to zrozumieć, autorka filmu odwiedza trzy różne miejsca – Moskwę, Krym i tzw. głubinkę, czyli rosyjską prowincję. W Moskwie jej przewodnikiem jest 27-letni Żenia, który zrobił film o Putinie w ramach prokremlowskiej organizacji Sieć, w Sewastopolu – Eduard, były oficer śledczy, który kilka lat temu odszedł z milicji, bo nie chciał pisać raportów po ukraińsku, a w wiosce Zamtyie – emerytowana pielęgniarka Walentyna.

Są w różnym wieku, mają różny status i warunki życiowe, ale łączy ich jedno. Wszyscy gorąco popierają Putina. Jak większość Rosjan.Scenariusz i reżyseria: Barbara Włodarczyk

Zdjęcia: Walentyn Bodrow

Montaż: Grzegorz Rybak
Produkcja: Telewizja Polska SA, 2014