Synek

„Synek” (2019)

Historia 18-letniego chłopaka, który jest tak bardzo uwikłany w miłość do ojca, że nie potrafi rozpocząć nowego szczęśliwego życia. Film jest bardzo subtelnie opowiedzianą historią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. Słów nie pada wiele, o rodzinnej relacji mówią gesty i czyny.

Opis filmu

Marcin − główny bohater, został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem faz, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo.

Znalezienie dla siebie własnego miejsca, azylu, jakim okazuje się ptaszarnia, napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

Reżyseria i zdjęcia

Reżyserem filmu dokumentalnego „Synek” i jednocześnie autorem do niego zdjęć jest Paweł Chorzępa. Dla tego wziętego operatora wielu fabuł i dokumentów jest to debiut reżyserski. Film powstał w ramach programu Studia Munka „Pierwszy Dokument”.

Nagrody i wyróżnienia

Film „Synek” zdobył szereg nagród w Polsce i za granicą, m. in. Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Kraj pochodzenia i data premiery

Polski film dokumentalny „Synek” miał swoją premierę na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. W Polsce dokument miał premierę 2 czerwca 2020 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Czas trwania

Film „Synek” trwa 40 minut.

Gdzie można oglądać film „Synek”?

Cały film „Synek” można oglądać online na vod.tvp.pl