Świątynia

„Świątynia” (2016)

Film dokumentalny o burzliwych dziejach projektu budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Historia budowy Świątyni wpisuje się w dramatyczne losy narodu polskiego.

Opis filmu
Film przeprowadza widza przez rozbiory, dwie wojny światowe, komunizm, aż do końca XX wieku, kiedy to z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni Opatrzności Bożej wystąpił prymas Polski ks. Józef Kardynał Glemp. Przedstawionym wydarzeniom historycznym towarzyszą w filmie liczne cytaty z homilii i przemówień papieża Polaka, świętego Jana Pawła II. Film oddaje hołd tym, którzy mieli największy wpływ na to, że nasza ojczyzna jest wolna. W opowieści przeplatają się głosy Kościoła - Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz świadectwa wiary m.in. kompozytora Michała Lorenca i muzyka rockowego Roberta Friedricha, ps. Litzy. Scenariusz poddano skrupulatnym konsultacjom historycznym. Film, choć osadzony w konkretnym miejscu i czasie, jest opowieścią uniwersalną. Jak podkreśla Ewa Świecińska, opowieść o Świątyni stawia przed widzem wiele pytań, wzrusza i zmusza do refleksji. Za co jesteśmy wdzięczni Bogu? - to pytanie stawia przed widzami narrator filmu, znany prezenter i dziennikarz, Michał Adamczyk.

Reżyseria

Reżyserką filmu „Świątynia” jest Ewa Świecińska, twórczyni licznych filmów dokumentalnych o tematyce religijnej.

Scenariusz

Scenariusz filmu „Świątynia” napisała Ilona Łepkowska, znana m.in. z seriali „M jak miłość”,„Stulecie Winnych”, filmów „Och, Karol”, „Nigdy w życiu”.

Data premiery i kraj produkcji

Polski dokument „Świątynia” został zrealizowany w 2016 roku.

Czas trwania filmu

Film „Świątynia” trwa 48 minut.

Gdzie obejrzeć film „Świątynia”?

Cały film „Świątynia” online oglądaj w vod.tvp.pl.