Świadectwo Polskości

„Świadectwo Polskości” (2010)

Niezwykły obraz młodych Polaków z katolickich rodzin, którzy żyją poza krajem, a do ojczyzny przyjechali na coroczny zjazd.

Opis filmu
Film przedstawia spotkanie młodych Polaków z zagranicy, z ich całymi rodzinami na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego. Wykształceni, pełni energii, bystrzy obserwatorzy krajów i społeczności, w których przyszło im żyć. Przyjechali ze Szwecji, Niemiec, Francji, Anglii, Austrii, Litwy i Ukrainy.

Opowieści i opinie o Polsce i Polakach w Europie są bardzo ciekawe, emocjonalne, bo osobiste i prawdziwe. Próżno by szukać w dziennikarskich wywodach takich spostrzeżeń, relacji, plastycznych opisów zdarzeń, opartych na osobistych przeżyciach Polaków, którzy często tuż po studiach znaleźli się na Zachodzie i tam postanowili żyć. Ich relacje dowodzą, jak bardzo wiele zmieniło się w nich samych i w spojrzeniu na Polskę. Pokazanie spotkania młodych rodzin polskich, dla których wiara jest najważniejszą siłą pozwalającą wszystko pokonać i nadać treść i sens ich życiu.

Reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Świadectwo Polskości” jest Alina Czerniakowska („Fenomen Polskości”, „Żyć dla innych”, „My wszyscy z niego”). W 2020 zdobyła „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości na XII Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Świadectwo Polskości” miał premierę w 2010 roku.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Świadectwo Polskości” trwa 29 minut.

Gdzie obejrzeć film „Świadectwo Polskości”?

Cały film „Świadectwo Polskości” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.