Summa

„Summa” (2018)

Filmowy portret psychologiczny, wkomponowany w malowniczy krajobraz Suwalszczyzny.

Opis filmu

Wybitny polski malarz, Andrzej Strumiłło, gości w swoim dziewiętnastowiecznym dworku przyjaciółkę Marię – białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki, wizyta na malowniczej Suwalszczyźnie staje się szansą na wejście w inny wymiar życia, z dala od miasta i zobowiązań, w towarzystwie mistrza, arabskich koni i dwóch przyjaznych psów. W momencie spotkania, Strumiłło wkracza w fazę podsumowań i pożegnań. Z kolei kobieta znajduje się na przeciwległym krańcu tej drogi. Co z tego wyniknie?

Reżyseria

Reżyserem dokumentu „Summa” jest Andrei Kutsila, filmowiec mający na swoim koncie takie filmy, jak „Uścisków twoich mi potrzeba”, „Striptiz i wojna”, czy „Tam, gdzie twoje miejsce”. Kutsila został wyróżniony statuetkami Brązowy Zamek, Brama Wolności i Srebrny Lajkonik; jest również zdobywcą Nagrody Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) oraz Nagrody Publiczności festiwalu Off Camera.

Scenariusz

Nad skryptem do filmu „Summa” pracowali wspólnie reżyser, Andrei Kutsila oraz Tatiana Bembel.

Data premiery i kraj produkcji

Film dokumentalny „Summa” został wyprodukowany w Polsce, a jego premiera odbyła się w 2018 roku.

Zdjęcia

Za zdjęcia do produkcji „Summa” odpowiada reżyser, Andrei Kutsila.

Czas trwania filmu

„Summa” trwa 50 minut.

Nagrody i nominacje

Polski film dokumentalny „Summa” zdobył Srebrnego Lajkonika w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Był również nominowany do statuetki Złotego Lajkonika.

Gdzie obejrzeć film „Summa”?

Cały film „Summa” online oglądaj w vod.tvp.pl.