Strażnik minionego czasu
„Strażnik minionego czasu” (2003)
Galeria Lwowska fascynuje urodą zgromadzonych dzieł i ich dramatyczną niemal ludzką historią. Człowiekiem, który ją stworzył i jej rozwojowi poświęcił życie, jest Borys Woźnicki.
Opis filmu:
W filmie dokumentalnym Borys Woźnicki odbywa swoistą wędrówkę po historii Polski i Ukrainy. Przed kamerą opowiada o ich burzliwych dziejach, o niszczeniu świadectw kulturowego dziedzictwa. Mówi o bogactwach pałaców i zamków Ukrainy, potem przez lata grabionych i dewastowanych, przypomina losy ich kolejnych właścicieli. W czasach Chruszczowa, który w latach 1938-1949 był I sekretarzem KC KP Ukrainy, zamknięto ponad 800 cerkwi. Pochodzące z nich ikony były przeznaczone do spalenia. Lata 60. i 70. przyniosły największe czystki…
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Borysa Woźnickiego pozostały jednak wspaniałe kolekcje unikatowych rzeźb, portrety, które są świadectwem tamtych czasów. Woźnicki zgromadził 4,5 tysiąca rzeźb, w większości barokowych, 3 tysiące bezcennych ikon, imponującą kolekcję ponad tysiąca portretów z XVI, XVII i XVII wieku, ponad 12 tysięcy rozmaitych eksponatów skazanych na całkowitą zagładę i zapomnienie.
Reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu „Strażnik minionego czasu” jest znana polska aktorka Małgorzata Potocka.
Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Strażnik minionego czasu” miał swoją premierę w 2003 roku.
Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Strażnik minionego czasu” jest Piotr Wojtowicz.
Czas trwania filmu
Film „Strażnik minionego czasu” trwa 46 minut.
Gdzie obejrzeć film „Strażnik minionego czasu”?
Cały film „Strażnik minionego czasu” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl