Stanisław – król, filozof

„Stanisław – król, filozof” (2013)

Film dokumentalny w reżyserii Tomasz Rudominy poświęcony ostatnim trzem dekadom życia dwukrotnego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, który w 1738 roku został księciem Lotaryngii i Baru. Pozostawił tam po sobie pamięć dobroczyńcy, władcy o niezwykle szerokich horyzontach intelektualnych i wielkich osiągnięciach.

Opis filmu:
W roku 1737 Stanisław Leszczyński, dwukrotny król Polski, przybył do Luneville, aby objąć powierzone mu księstwo Lotaryngii. Był wtedy królem upadłym o niezbyt dobrej reputacji. Miał już 60 lat. A jednak w ciągu blisko trzech kolejnych dekad rozbudował niezwykle miasto Nancy, otoczył opieką artystów, wybudował Akademię Sztuk Pięknych, nadał księstwu nowy wizerunek. Stał się przyjacielem Woltera i Monteskiusza. Pozostawił po sobie pamięć dobroczyńcy, władcy o niezwykle szerokich horyzontach intelektualnych i wielkich osiągnięciach.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Stanisław – król, filozof” jest dziennikarz i dokumentalista Tomasz Rudomino, znany z takich produkcji jak „Zdarzyło się w Mafekingu”, „Sapieha. Książę buszu”, „Polska na Madagaskar” i „Kenia, moja miłość”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Stanisław – król, filozof” miał swoją premierę w 2013 roku.

Adaptacje
Film oparty jest na książce biograficznej byłego mera Nancy Andre Rossinota, zatytułowanej „Stanislas le roi philosophe”.

Czas trwania filmu
Film „Stanisław – król, filozof” trwa 37 minut.

Gdzie obejrzeć film „Stanisław – król, filozof”?
Cały film „Stanisław – król, filozof” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl