Solidarność walcząca

Solidarność Walcząca (2007)

W czerwcu tego roku mija 25 lat od momentu powstania Solidarności Walczącej. W filmie opowieść o ludziach, dzięki którym w Polsce komunistycznej mogła funkcjonować opozycja. W stanie wojennym wspierali Solidarność Walczącą, często nie będąc formalnie członkami podziemnych struktur.

Opis filmu:

Członkowie Solidarności Walczącej ryzykowali własnym życiem, a co najmniej utratą pracy, więzieniem po to, żeby w dostępny sobie sposób wspomóc ukrywających się działaczy podziemia. Dawali im schronienia, karmili, zapewniali łączność i kontakt ze światem. W przypadku udzielania pomocy takiej strukturze jak Solidarność Walcząca było to szczególnie niebezpieczne. SW było traktowane przez władze komunistyczne jak organizacja terrorystyczna, akcje przeciwko przywódcom i członkom były prowadzone w sposób wyjątkowo metodyczny i bezwzględny. Twórcą i przewodniczącym SW był Kornel Morawiecki.

Solidarność Walcząca była jedynym ugrupowaniem, gdzie członkowie składali przysięgę. Przywódcy SW: Kornel Morawiecki, Andrzej Kołodziej opowiedzą o ludziach, którzy ich ukrywali, akcjach, lokalach drukarni, demonstracjach. Poznamy atmosferę miejsc, gdzie cały czas włączony był nasłuch radiowy na częstotliwości milicji i SB a jednocześnie za ścianą, w drugim pokoju dzieci gospodarzy odrabiały lekcje i musiały funkcjonować w środowisku rówieśników, nie zdradzając jakie tajemnice kryje ich dom.

Cenną pomoc otrzymywała SW również od „nawróconych” esbeków. Opozycjoniści byli przez nich wielokrotnie ostrzegani przed planowanymi akcjami i konfidentami SB usiłującymi wejść w struktury, doprowadzić do rozbicia organizacji i ujęcia przywódców.

Scenariusz i realizacja:
Scenariuszem filmu oraz jego realizacją zajęli się: Maria Dłużewska i Włodzimierz Kuligowski.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Solidarność Walcząca” miał swoją premierę w 2007 roku w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Solidarność Walcząca” trwa 29 minut.

Gdzie obejrzeć film „Solidarność Walcząca”?
Cały film online „Solidarność Walcząca” oglądaj w vod.tvp.pl.