Śniąc o ojczyźnie dalekiej

Śniąc o ojczyźnie dalekiej (2016)

Film dokumentalny w reżyserii Jolanty Roman-Stefanowskiej przedstawia historię Polaków z Kazachstanu, których przodkowie zostali wywiezieni z ojczyzny przez ówczesne władze. Autorka obrazu „Śniąc o ojczyźnie dalekiej” skupia się na ich życiu prywatnym oraz chęci powrotu do Polski.

Opis filmu:

Dramatyczne losy zesłańców i ich potomków poznajemy przez pryzmat losów głównego bohatera, jego rodziny i przyjaciół. Michał Szyszkowski urodził się i wychował w północnym Kazachstanie. Marzeniem jego i jego rodziny było, by przyjechać do Polski na studia i tu zostać. Udało się do kilka lat temu. Skończył studia na Politechnice Gdańskiej. Tu założył rodzinę i z dumą mówi o sobie, że jest repatriantem. Dodaje, że jest szczęściarzem. Jemu udało się to, o czym marzą tysiące młodych Polaków na Wschodzie.

Bohater oprowadza nas po polskich wsiach w Kazachstanie, pokazuje warunki, w jakich żyli i żyją. Opowiada o walce o utrzymanie polskości i wiary katolickiej.

Film jest wzruszającą opowieścią o ludziach, których okrutny wiatr historii i stalinowskie represje rzuciły w bezludny step, by tam zginęli. Oni jednak przeżyli. I każdego dnia śnią o Ojczyźnie dalekiej.

Scenariusz i reżyseria

Za scenariusz oraz reżyserię filmu dokumentalnego „Śniąc o ojczyźnie dalekiej” odpowiedzialna jest Jolanta Roman-Stefanowska. Kobieta zrealizowała również takie filmy jak: „Farbowanie kos” (1991), „Profesor Gerda” (1993), „Tam, za Bajkałem...” (2009), „Nigdzie tak pięknie nie pachnie zboże” (2014), „Józef Zator Przytocki pseudonim Czeremosz” (2017)

Data premiery i kraj produkcji

Premiera reportażu Telewizji Polskiej „Śniąc o ojczyźnie dalekiej” odbyła się w 2016 roku. Okazją i pretekstem do podjęcia tematu była oficjalna wizyta Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Kazachstanie.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do „Córki trenera” jest Krzysztof Iglikowski
(„Gdańsk. Koniec i Początek” (2015), „Historia pewnej fotografii. Chłopiec z bocianem” (2015), „Józef Zator Przytocki pseudonim Czeremosz” (2017)), oraz Andrzej Poniewski.

Czas trwania filmu

„Śniąc o ojczyźnie dalekiej” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Śniąc o ojczyźnie dalekiej”?

Cały film online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl