Śladami strzelców konnych

„Śladami strzelców konnych” (2020)
Niezwykły film dokumentalny o bojach 3. Pułku Strzelców Konnych, który walczył w kampanii wrześniowej, znacząc swój szlak grobami poległych żołnierzy.

Opis filmu
W okolicach Kocka i Woli Gułowskiej, gdzie miała miejsca ostatnia bitwa polskiego września 1939 toku, wciąż żywa jest pamięć o żołnierzach, którzy tutaj kończyli swoje walki. Wśród wielu oddziałów, jakie poszły pod rozkazami gen. Franciszka Kleeberga do zwycięskiej bitwy pod Wolą Gułowską, był Pułk 3. Strzelców Konnych. Pamięć o bitwie i kleeberczykach jest tu wciąż żywa.

Trzy dni walki w Woli Gułowskiej przyniosły zwycięstwo. Pokazały, że polski żołnierz walczy także o honor. Jednak całkowite wyczerpanie zasobów amunicji, środków medycznych i żywności skłoniło dowódcę do decyzji o kapitulacji przed pobitym przeciwnikiem. Jednak kawaleria chciała się bić, nadal upatrując swą szansę w mobilności i prędkości przemieszczania się, jaką dają konie. Strzelcy konni ruszyli dalej ku swemu przeznaczeniu.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Śladami strzelców konnych” jest Mateusz Bobek („Jestem człowiekiem...”, „Inne spojrzenie”, „W obcym języku”)

Zdjęcia
Autorami zdjęć filmu dokumentalnego „Śladami strzelców konnych” są Jan Gajewski, Bartosz Młynarski i Max Pawlikowski.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Śladami strzelców konnych” miał premierę w 2020 roku.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Śladami strzelców konnych” trwa 11 minut.

Gdzie obejrzeć film „Śladami strzelców konnych”?

Cały film „Śladami strzelców konnych” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.