Sierżant

„Sierżant” (2022)
To niezwykła historia amerykańskiego wojskowego Coreya Specka, który we wrześniu 2009 r. podczas walk w Afganistanie uratował życie kpr. Marcinowi Kulasie. Jego opowieść o walce z demonami wojny, przyjaźni z polskim żołnierzem i poszukiwaniu swoich przodków.

Opis filmu
10 września 2009 r. w wiosce w rejonie Andar, w prowincji Ghazni w Afganistanie dowodzony przez kpr. Marcina Kulasa pluton polskich wojsk powietrznodesantowych ruszył, by udzielić wsparcia amerykańskiemu patrolowi, który wpadł w zasadzkę talibów. Podzieleni na mniejsze grupy Polacy i Amerykanie sprawdzali budynki, z których strzelano. Właśnie odkryto arsenał wroga, gdy talibowie zaatakowali ponownie. Rutynowy patrol zamienił się w krwawą potyczkę. Podczas walki zginął st. szer. Piotr Marciniak, rany odniosło kilku żołnierzy plutonu. Sześciokrotnie ranny w klatkę piersiową i rękę był kpr. Marcin Kulas. Sierżant Corey Speck granatem unieszkodliwił zbliżających się napastników, udzielił pomocy, tamując krwawienie i wyniósł polskiego żołnierza ze strefy zagrożenia.
Urodzony w 1984 r. sierżant Speck od powrotu z misji w Afganistanie zmaga się z zespołem stresu pourazowego. W amerykańskiej armii jest wielu żołnierzy, którzy odpowiadają takiemu opisowi. Jednak sierżant Corey Speck i historia jego niezwykłego bohaterstwa na polu walki, stała się tematem filmu dokumentalnego, którego wątki zapoczątkowane na misji splatają się nierozerwalnie z Polską.

Reżyseria
Reżyserem filmu „Sierżant” jest Grzegorz Zasępa.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Sierżant” jest Grzegorz Hartfiel.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Sierżant” – premiera w TVP –5 czerwca 2022 r.Tytuł oryginalny
„Verdens verste menneske”

Czas trwania filmu
Film „Sierżant” trwa 128 minut.

Gdzie obejrzeć film „Najgorszy człowiek na świecie”?
Cały film „Najgorszy człowiek na świecie” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl